Rząd postanowił w sprawie pomocy na rynku zbóż i dla pszczelarzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2023,13:45 Aktualizacja: 14-02-2023,13:46
A A A

Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie dotyczące programu pomocy producentom rolnym, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała KPRM.

Chodzi o nowelę rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednocześnie rząd podjął uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji programu w Komisji Europejskiej.

import zbóż z Ukrainy, handel ziarnem, Henryk Kowalczyk, kukurydza, zboża

Jakość ziarna zaczyna mieć istotne znaczenie. Będą wzmożone kontrole

Będą potrzebne kontrole np. kukurydzy ze względu na jakość zbóż, bo zaczyna mieć znaczenie długość przechowywania w różnych warunkach - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Polityk w Poranku Rozgłośni Katolickich...

Rozporządzenie zakłada, że rząd uruchomi pomoc dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy, spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Podwyższona zostanie także stawka pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich. Na wsparcie rolników rząd przeznaczy ponad 600 mln zł.

Pomoc wypłacać będzie ARiMR, która będzie obliczana w oparciu m.in. o stawkę pomocy, zróżnicowaną w zależności od województwa, w którym prowadzona jest uprawa pszenicy lub kukurydzy: 1 050 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy i 825 zł/ha upraw pszenicy dla w województwie lubelskim i podkarpackim; 840 zł/ha upraw kukurydzy i 660 zł/ha pszenicy w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; 630 zł/ha kukurydzy i 495 zł/ha pszenicy w pozostałych województwach.

Program pomocy dla rolników zostanie notyfikowany w Komisji Europejskiej.

Jak podano w komunikacie, "w związku z inwazją Rosji na Ukrainę doszło także do licznych zakłóceń na rynkach, co doprowadziło do wzrostu cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej. W konsekwencji nastąpił wzrost kosztów utrzymania rodziny pszczelej. Dlatego rząd podniesie stawkę pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich z 20 zł do 50 zł. Środki na to wsparcie zwiększą się jednocześnie z 35,5 mln zł do 60 mln zł" - wyjaśniono.

W 2023 r. kontynuowana będzie ponadto pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla właścicieli lub współwłaścicieli statku rybackiego, którzy zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej. Wsparcie takie było udzielane w 2022 r. Nowe rozwiązania wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!