Rząd jest otwarty na większe kompetencje izb rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2019,8:10 Aktualizacja: 29-05-2019,8:18
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapewnia, że rząd jest otwarty na zwiększenie kompetencji izb rolniczych. Jak mówił, zależy mu, by izba była organizacją współdecydującą.

Podczas konferencji w Sejmie na temat "Roli izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa" szef resortu powiedział, że w tym roku, po zmianie zasad głosowania do izb, w którym będą mogli uczestniczyć rolnicy prowadzący gospodarstwa powyżej 1 ha, ich reprezentacja będzie większa.  

izby rolnicze, wybory do izb rolniczych, rolniczy samorząd, jan krzysztof ardanowski, wiktor szmulewicz

Minister i prezes apelują do rolników: głosujcie w wyborach do izb

- Izby rolnicze muszą zostać włączone w proces podejmowania decyzji dotyczących polskiej wsi, nie tylko ich konsultowania - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaapelował do rolników, by wzięli udział w letnich wyborach do...

- Spodziewam się, że frekwencja będzie wyższa - dodał.

Prawo głosu w wyborach do izb rolniczych mają przedstawiciele spółdzielni produkcyjnych, tzw. działów specjalnych oraz różnego rodzaju spółki, posiadające ziemię. W sumie uprawnionych do wyborów do izb rolniczych jest ok. 3 mln osób. Wybory do izb odbędą się 27 lipca, głosowanie trwać będzie od godz. 8 do 18.

Osoby, które chcą kandydować w wyborach, mogą do 7 lipca zgłosić swoją kandydaturę, muszą jednak zebrać co najmniej 50 głosów popierających i dostarczyć listy do komisji okręgowych w gminach.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że rząd jest otwarty na zwiększenie kompetencji izb rolniczych. - Niezwłocznie po wyborach, kiedy ukonstytuuje się władza krajowa izb rolniczych, rozpoczniemy rozmowy o tym, jakie działania, z jakich obszarów izby są gotowe przyjąć i skutecznie wykonać, biorąc również za to odpowiedzialność - zapowiedział Ardanowski.

Dodał, że trzeba się zastanowić, jak wzmocnić reprezentację izb, aby były organizacją współdecydującą o ważnych sprawach dla rolnictwa.

izby rolnicze, krajowa rada izb rolniczych, wybory do izb rolniczych, wiktor szmulewicz

Wybory do izb rolniczych. Kto głosuje, kto kandyduje?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do izb rolniczych, czyli samorządu gospodarczego rolników. To ważne, żeby wiedza o nich była jak największa, a co za tym idzie frekwencja wreszcie sięgnęła choćby przyzwoitego poziomu. Przed 4 laty...

Polityk zaznaczył, że nie zamierza zmieniać zasady obligatoryjnej przynależności rolników do izb, co nie podoba się niektórym związkom zawodowym.

- Sama nazwa samorząd, dotyczy powszechności i obligatoryjności, np. samorząd lekarsko-weterynaryjny, gdzie wszyscy, czy im się podoba, czy nie, muszę do niego należeć - powiedział. Dodał, że nie ma obowiązku działać w samorządzie, czy w izbie, ale nie można z niego wystąpić.

Podstawowym zadaniem samorządu rolniczego jest działanie na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim członków. Izby rolnicze wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji.

Na działalność izb rolniczych przeznaczane jest 2 proc. podatku rolnego. Rocznie izby dysponują ponad 30 mld zł na swoją działalność.

Podczas konferencji o izbach rolniczych szef resortu rolnictwa odniósł się również do kwestii walki z ASF. Podkreślił, że skuteczności działań w zakresie bioasekuracji świadczy fakt, że od lutego do połowy maja odnotowano tylko dwa przypadki ognisk choroby. - Zgłosiłem do Komisji Europejskiej kilkanaście powiatów, w których już można przywrócić hodowle - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj