Rząd chce poprawić jakość powietrza. Będą nowe normy jakości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2017,14:35 Aktualizacja: 16-01-2017,15:37
A A A

Wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów oraz dla paliw, poprawa ocieplenia budynków, dotacje do ekologicznych pieców - to niektóre z propozycji, jakimi ma zająć się we wtorek, by skuteczniej walczyć o poprawę jakości powietrza w Polsce.

W ostatnim tygodniu, zwłaszcza na początku, niekorzystne warunki atmosferyczne - bardzo niskie temperatury, a w związku z tym większe zapotrzebowanie na ciepło, a także brak wiatru i opadów - spowodowały, że w Polsce utrzymywały się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Najgorzej było na południu kraju oraz w dużych miastach.

smog, OZE, NIK, zanieczyszczenie powietrza, wieś, ministerstwo środowiska

Setki tysięcy kotłów grzewczych w całej Polsce do wymiany

Jest szansa, by rozporządzenia dot. norm jakości dla kotłów grzewczych i norm jakości dla węgla zaczęły obowiązywać przed jesiennym sezonem grzewczym - wynika z piątkowej wypowiedzi ministra środowiska Jana Szyszki. - Tak, jest taki plan,...

Wówczas premier Beata Szydło zwróciła się do KERM o opracowanie rekomendacji ws. niezbędnych działań, jakie należy podjąć, by skuteczniej walczyć ze smogiem.

Przewodniczący KERM, wicepremier Mateusz Morawiecki tłumaczył niedawno, że mają to być dotacje do kotłów, poprawa termomodernizacji budynków, lepsza jakość paliwa, którym można palić w piecach, czy wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów grzewczych.

Rząd chce ponadto upowszechniać badania jakości powietrza. W tej sprawie apelował do samorządów minister środowiska Jan Szyszko, który zachęcał gminy do tworzenia własnych, poza państwowym, systemów pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Wicepremier oraz przedstawiciele resortu środowiska ustalili, że rozporządzenia dotyczące norm dla paliw i kotłów mają być gotowe już na sezon grzewczy 2017/2018.

Rozporządzenie resortu rozwoju dotyczące kotłów ma wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, czyli kotły niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków.
smog, OZE, NIK, zanieczyszczenie powietrza, wieś, ministerstwo środowiska

Smog niszczy nasze zdrowie, a urzędnicy zwlekają z decyzjami

Skontrolowane przez NIK gminy nieskutecznie działały na rzecz ograniczania niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych. Przedsięwzięcia podejmowane w tym zakresie były zbyt powolne, a ich skala ograniczona. Pamiętać jednak należy, że...

Od 2018 r. nie będzie można sprzedawać czy montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Unormowania dotyczące jakości paliw przygotowane zostały z kolei przez Ministerstwo Energii. Zgodnie z nowym prawem sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi programy, które mają przyczyniać się m.in. do poprawy jakości powietrza. Finansowana jest: wymiana indywidulanych kotłów (z wygaszanego programu Kawka oraz z nowego programu Region), energetyka odnawialna (m.in. promocja geotermii) czy inwestycje mające służyć poprawie efektywności energetycznej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu