Rynek zbóż. Większość wytwórni pasz i młynów "wydaje się być pokryta w surowiec"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2023,11:55 Aktualizacja: 13-11-2023,11:57
A A A

W październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z Polski wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. W skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału – oszacowano.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w poniedziałkowym newsletterze przekazała, że na "szerszym rynku zbożowym w dalszym ciągu nie widać dużej podaży ziarna, szczególnie na północy i zachodzie kraju". Wskazała, że sytuacja lepiej wygląda na południu kraju, gdzie wciąż trwają zbiory kukurydzy i w związku z problemami logistycznymi, tzn. drogim i trudno dostępnym transportem, zboża są w mniejszych ilościach przemieszczane do portów z przeznaczeniem na eksport.

rolnictwo, umowa koalicyjna, koalicja, rząd, zapisy

Port zbożowy, stabilizacja rynków, 30-dniowy termin płatności w skupach. Co jeszcze dla rolników zapisano w umowie koalicyjnej?

Powrót do przewidywalności systemu podatkowego, przywrócenie transparentności finansów publicznych, kryteria naboru na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych - takie zapisy...

Przedmiotem eksportu - pszenica i kukurydza

IZP stwierdziła, że rolnicy wystawiają na bieżąco do sprzedaży część zmagazynowanego ziarna, ale "z reguły nie są to duże partie". "Stąd też nie ma za wiele ofert sprzedaży zbóż, szczególnie jęczmienia i owsa" – oceniono. Dodano jednak, że większość wytwórni pasz i młynów "wydaje się być pokryta w surowiec" i stara się dokupować na bieżąco ziarno głównie na rynkach lokalnych.

"Na początku listopada br. ruch w portach cały czas jest znaczny. Przedmiotem eksportu są przede wszystkim pszenica i kukurydza. W listopadzie udział kukurydzy w łącznym eksporcie ziarna zapewne będzie wyższy niż w październiku br. w związku z sezonowym wzrostem podaży tego zboża" – poinformowała IZP.

Wyjaśniono, że w październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 677 tys. ton wywiezionych we wrześniu br. oraz 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. W październiku br. eksport pszenicy wyniósł ponad 531 tys. ton, a kukurydzy 233 tys. ton.

wir, wielkopolska izba rolnicza, raport rynkowy, wynik ekonomiczny, ceny, skup, produkcja roślinna, zboże, kukurydza

Nawet ponad 2 tys. zł straty na hektarze kukurydzy. Z produkcją zbóż też jest źle

O ile na uprawie buraków cukrowych można zarobić, to wyniki ekonomiczne produkcji zbóż, a zwłaszcza kukurydzy, wychodzą na głębokim minusie - wynika z cyklicznego raportu rynkowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR). „Trwają,...

Rolnicy muszą czekać na swoją kolejkę

Jak wynika z newslettera Izby, w większości regionów kraju zbiory kukurydzy już się zakończyły lub są w końcowej fazie. Według szacunków IZP, w "skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału", a zbiory kukurydzy w większości kraju mają potrwać do połowy listopada. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów notuje się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie "zbiory są na półmetku".

"Lokalnie na Podkarpaciu kukurydzy zebrano jeszcze mniej, gdyż rolnicy muszą czekać na swoją kolejkę do suszarni i punktów skupu" – podsumowano.

Odnosząc się do sytuacji na rynku roślin oleistych IZP zauważyła, że ceny nasion rzepaku 22 października br., zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyniosły 2 049 zł/t, co oznacza spadek o 33,9 proc. w ujęciu rocznym. Olej rzepakowy rafinowany kosztował 5 476 zł/t (spadek o 24,5 proc.), olej surowy 4 373 zł/t (spadek o 33,9 proc.), a śruta rzepakowa 1 230 zł/t (spadek o 11,8 proc.).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu