Ruszyły leśne sianokosy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2021,8:30 Aktualizacja: 25-06-2021,14:09
A A A

W Bieszczadach rozpoczęły się leśne sianokosy. Skoszonych zostanie 2,5 tys. ha łąk. - Przygotowujemy m.in. zimową karmę uzupełniającą dla ponad 700 żubrów - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

Głównym celem sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu. W nadleśnictwach górskich leśnicy przygotowują też karmę na zimę dla wspomnianych żubrów.

sianokosy, myśliwi, PZŁ, bażanty

Myśliwi pojawili się na sianokosach

30 myśliwych z okręgu białostockiego (woj. podlaskie) zaangażowało się w akcję ochrony zwierząt w czasie sianokosów, przeprowadzoną pod hasłem "Łowiectwo czynną formą ochrony przyrody". Jak podaje Polski Związek Łowiecki, w...

Dla tych zwierząt skoszono już trawę na 300 hektarach łąk w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany.

- Leśnicy zamierzają przygotować ponad 100 tzw. balotów; specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką. Karmę uzupełnia się poprzez zakupy stosownie do potrzeb, jakie zaistnieją zimą - przypomniał rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Najwięcej (1183 ha) łąk w użytkowaniu ma Nadleśnictwo Bircza. Są to tereny wyludnionych wsi, które pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie różnorodności biologicznej.

Nadleśnictwo to - zwrócił uwagę Marszałek - realizuje specjalny program opracowany przez botaników. Jego celem jest zachowanie unikalnych zbiorowisk łąkowych, w tym muraw 3,30 ha i półnaturalnych łąk świeżych (413 ha).

Puszcza Białowieska, populacja żubrów, Katarzyna Daleszczyk, Białowieski Park Narodowy, dzierżawa łąk

Park wydzierżawił od rolników łąki dla żubrów. Ile dostaną za hektar?

Park narodowy podpisał umowy na dzierżawę 125 ha łąk na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Właściciele działek dostaną średnio ok. 2,5 tys. zł za ha pod warunkiem, że zbiorą i pozostawią siano z myślą o zimowym dokarmianiu...

Występują na nich takie gatunki roślin jak: biedrzeniec mniejszy, groszek łąkowy, jastrun właściwy, dziurawiec czteroboczny, przytulinka wiosenna, lebiodka pospolita, rajgras wyniosły, konietlica łąkowa, ostrożeń błotny, dzwonek rozpierzchły, kozibród łąkowy, krwiściąg lekarski, a jesienią zakwita zimowit jesienny.

Z kolei w Nadleśnictwie Rymanów skoszono już 140 ha łąk - większość na obszarze rezerwatu "Źródliska Jasiołki". Tam zakres i harmonogram prac są uzgadniane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Natomiast Nadleśnictwo Lutowiska wykasza 320 ha łąk, z czego 15 ha na terenie rezerwatu "Krywe".

Oprócz siana leśnicy na zimę przygotują także ok. 150 ton tzw. karmy soczystej, m.in. buraków, marchwi, kukurydzy oraz prawie 30 ton owsa i karmy w granulacie. Ta ostatnia pozwala na podawanie zwierzynie m.in. szczepionek i lekarstw.

- Gdyby zima okazała się długa oraz mroźna i śnieżna, karma będzie uzupełniana na bieżąco poprzez zakupy potrzebnych produktów - zauważył Marszałek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj