Rosyjska agentura? MSZ ostrzega przed próbą przejęcia rolniczych protestów przez "ugrupowania skrajne"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Kowarzyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2024,15:05 Aktualizacja: 21-02-2024,15:10
A A A

Oceniamy, że antyukraińskie hasła, które pojawiły się w trakcie ostatnich blokad rolniczych, to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury - przekazało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władymira Putina i prowadzoną przez niego wojnę" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Resort podkreśla, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę – kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie - i Polaków – którzy przyjęli ukraińskich uchodźców. "Co istotne, kompromitują też samych organizatorów protestów" - dodaje MSZ.

protest rolników, flaga zsrr, putin, ciągnik

Prokuratura zajmie się sprawą flagi ZSRR i postulatu do Putina na rolniczym proteście

Gliwicka prokuratura zajmie się sprawą rolnika, który podczas wtorkowego protestu w Gorzyczkach (Śląskie) na ciągniku zatknął flagę ZSRR i zawiesił transparent z napisem wzywającym Putina, by "zrobił porządek" z Ukrainą,...

"Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury" - podało MSZ. "Wzywamy organizatorów protestów, by w imię polskiej racji stanu i szansy realizowania postulatów, które w dużej części są słuszne, sami identyfikowali i eliminowali ze swojego ruchu nielicznych inicjatorów takich i podobnych akcji" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ podkreśla, że obecna sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władymira Putina na Ukrainę i rozchwiania światowej gospodarki, nie zaś tego, że Ukraińcy przed agresją się bronią.

We wtorek w mediach pojawiły się zdjęcia z protestu rolników w Gorzyczkach (woj. śląskie). Fotografie przedstawiały m.in. rolniczy ciągnik z flagą ZSRR i transparentem z napisem "Putin zrób porządek z Ukrainą, Brukselą i naszymi rządzącymi".

Od tygodnia w wielu miejscach kraju trwają protesty rolników, którzy sprzeciwiają się m.in. europejskiemu "Zielonemu Ładowi" oraz importowi zboża z Ukrainy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu