Rośnie sprzedaż detaliczna drewna. Lasy Państwowe patrzą na zasoby KOWR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2023,13:15 Aktualizacja: 21-02-2023,13:19
A A A

W 2023 roku do przedsiębiorców trafi 35 mln m sześc. drewna - poinformowały Lasy Państwowe. W 2022 r. w ramach sprzedaży detalicznej m.in. na cele opałowe sprzedano ok. 6 mln m sześc. surowca. Jak zapewniły w 2023 r. ma być to podobna ilość.

Przedstawiciele Lasów Państwowych oraz resortu klimatu i środowiska brali udział w posiedzeniu senackiej komisji środowiska, na której przedstawiona została informacja Dyrektora Generalnego LP o stanie lasów w Polsce.

CBŚP, KAS, handel drewnem, zorganizowana grupa przestępcza

Przekręt na drewnie. Lewe faktury opiewają na zawrotne kwoty

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiły grupę przestępczą pozorującą obrót drewnem. Według śledczych, podejrzani wystawili fikcyjne faktury o szacunkowej wartości co najmniej 112 mln zł. W ramach...

Paweł Boski, naczelnik biura marketingu w LP poinformował, że zgodnie z prowizorium w 2023 roku Lasy Państwowe planują przeznaczyć do sprzedaży dla przedsiębiorców 35 mln m sześc. drewna. W 2022 roku było to niespełna 36 mln m sześc.

- LP wychodząc na przeciw prośbom przedsiębiorców w związku z sytuacją geopolityczną podjęły decyzję o przesunięciu ok. 2,5 mln (m sześc. drewna) z umów zawartych w 2022 na rok 2023, tak żeby odbiorcy mogli je zrealizować - dodał.

Przedstawiciel LP dodał, że w 2022 roku zwiększyła się sprzedaż detaliczna drewna, głównie na potrzeby opałowe. Poinformował, że w ub.r. Lasy sprzedały nieco ponad 6 mln m sześc. drewna, co było o blisko 2 mln m sześc. więcej niż średnioroczna sprzedaż na takie potrzeby w poprzednich latach. Udział drewna opałowego w tej sprzedaży wyniósł 88 proc. - Podobne wartości są na 2023 rok, tak żeby odbiorcy indywidualni mogli się zabezpieczyć - zapewnił.

Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego ds. gospodarki leśnej poinformował, że w 2022 roku prowadzono "dynamiczną akcję skupowania gruntów" m.in. od rolników oraz innych osób chcących sprzedać grunty leśne. Przypomniał, że Lasy korzystały m.in. w prawa pierwokupu takich gruntów.

submisja w RDLP w Radomiu , Edyta Nowicka, sprzedaż drewna, dąb, modrzew,

Nawet 8 621 złotych za metr drewna. Chętnych nie brakowało

Drewno o szczególnych cechach użytkowych leśnicy zbywają w ramach tzw. submisji. Podczas tegorocznej edycji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu sprzedano 278 m sześc. surowca ze świętokrzyskich i radomskich...

- Nabyliśmy w 2022 r. 4 tys. 681 ha wydając na to blisko 170 mln zł. Dzięki temu zasób, którym gospodarują Lasy Państwowe zwiększył się o blisko 6 tys. ha, przy czym lasów przybyło 8,5 tys. Oddawaliśmy sporą część gruntów niezalesionych. W związku z tym saldo wyszło ok. 6 tys., ale w tym powierzchnia leśna wzrosła o 8,5 tys. - poinformował.

Tabor dodał, że w 2022 roku dokonano odnowień lasów i zalesień na powierzchni blisko 66 tys. ha. Udało się zalesić tylko 351 ha gruntów. Ekspert podkreślił, że LP chciałby zalesiać na większej powierzchni, ale podaż gruntów przydatnych do zalesienia jest "mocno ograniczona".

Zwrócił uwagę, że istnieje dość duży potencjał, który Lasy mogłyby wykorzystać i wiąże się z zasobami KOWR. - Mają w dyspozycji ponad 1 mln ha działek. Z tego dość istotna część jest taka, która ani nie jest dzierżawiona, ani zasadniczo też nie bardzo się nadaje do uprawy (...) Takie działki moglibyśmy przejąć od KORW i je zalesić, ale wymagana jest do tego zmiana prawa, po to żeby zaistniała możliwość nieodpłatnego przekazywania takich gruntów na cele gospodarki leśnej - dodał zastępca Dyrektora Generalnego LP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu