Rolnik sprzeda produkty w niedzielę w mieście? Projekt ustawy już w Sejmie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2021,14:10 Aktualizacja: 13-09-2021,14:23
A A A

Posłowie PiS i Kukiz'15 wnieśli do Sejmu projekt ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty oraz niedziele przez rolników i ich domowników.

Zamiast supermarketów i dyskontów w niedziele mają być czynne miejskie stragany, na których handlować mają gospodarze lub osoby prowadzące z nimi gospodarstwa rolne - informują wiadomoscihandlowe.pl

Wiktor Szmulewicz, KRIR, Narodoy Holding Spożywczy, Polska Grupa Spożywcza, Jacek Podgórski

Konsolidacja widmo. Rolnicy znów sami będą walczyć o korzystną sprzedaż

To już kolejny rok, kiedy rolnicy będą musieli stanąć do nierównej walki z zagranicznymi skupami i sieciami handlowymi - podaje "Nasz Dziennik". Gazeta zwraca uwagę, że rolnicy czekają na uruchomienie Narodowego Holdingu...

Według pomysłodawców projektu ustawy, zaproponowane rozwiązania przyczynią się do zwiększenia dochodów rolników, będą sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych, skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych.

Politycy Kukiz15 i PiS liczą, że umożliwienie rolnikom handlu w weekendy w miastach przyczyni się do wzrostu sprzedaży żywności regionalnej. "Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy, jest często jedynym dniem, w którym mogą promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Miejsce do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w sobotę i niedzielę wyznaczy rada gminy w uchwale, a sprzedający będą zwolnieni z opłaty targowej.

W dokumencie określono definicję rolnika, domownika, artykułów rolno-spożywczych, handlu oraz czynności związanych z handlem. Na potrzeby regulacji wykorzystano definicję rolnika z ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 

źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj