Rolnicy z Podlasia mają dość. Protestują i stawiają warunki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2016,14:10 Aktualizacja: 30-08-2016,14:14
A A A

Skupu tuczników ze stref objętych ograniczeniami w związku z wirusem ASF, rządowej pomocy, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożenia ASF, depopulacji dzików na wschód od Wisły - domagają się m.in. rolnicy, którzy we wtorek protestują przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku.

Rolnicy z Polskiego Związku Zawodowego Rolników oraz OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych domagają się dymisji wojewódzkiego lekarza weterynarii w Białymstoku oraz powiatowych lekarzy weterynarii w Białymstoku i Hajnówce.

afrykański pomór świń, asf, specustawa, krzysztof jurgiel, jacek bogucki

ASF. Zdrowe świnie mają być sprzedawane po cenach rynkowych

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF - poinformowało biuro prasowe resortu. "Proponowane regulacje prawne pozwolą na zagospodarowanie...

Gospodarze chcą wypłaty do 7 września odszkodowań za utylizację zwierząt, które zostały zabite w miejscach wykrycia ognisk ASF. Domagają się też uruchomienia od 1 września - po cenach rynkowych - skupu tuczników ze stref zagrożonych. Postulują również powstanie rządowego programu pomocowego, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożonych ASF.

Protestujący opowiadają się również za nowym programem bioasekuracji i finansowej pomocy rządu w tym zakresie. W swoich postulatach domagają się też "zmian personalnych" w ministerstwie rolnictwa, chcą też m.in. delegalizacji do końca roku Polskiego Związku Łowieckiego.

Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk wirusa ASF głównie w Podlaskiem, wirusa potwierdzono również w Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków ASF u dzików u około 170 dzików (czasem jednym przypadkiem była określana np. grupa dzików).

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że ministerstwo przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF.

Poleć
Udostępnij