Rolnicy wciąż inwestują w nowe budynki. Ale spada ich powierzchnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2021,9:15 Aktualizacja: 15-09-2021,9:17
A A A

Na przekór ogromnej niestabilności rynków rolnych czy problemów wynikających z chorób zakaźnych zwierząt, dane pokazują, że rolnicy wciąż stawiają nowe budynki w gospodarstwach. Są jednak mniejsze.

Główny Urząd Statystyczny podsumował I półrocze bieżącego roku w budownictwie. W tym okresie wybudowano 3 tys. 261 nowych budynków gospodarstw rolnych - o 3,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Łączna powierzchnia użytkowa takich budynków wyniosła jednak 1,3 mln m kw. Oznacza to spadek o 6,7 proc. rok do roku.

budowa domów jednorodzinnych, prawo budowlane, polski ład, konflikty na wsiach

Domy bez pozwoleń. Będzie najazd "miastowych" na wsie?

Rząd chce ułatwić Polakom budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. Będzie to możliwe bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Może to spowodować jeszcze większą chęć...

"Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (32,1 proc.), wielkopolskie (14,2 proc.) i lubelskie (11,2 proc.), a najmniejszym: zachodniopomorskie (1,2 proc.), lubuskie (1,3 proc.) i pomorskie (1,8 proc.)" - wyliczył GUS.

W rolnictwie wykorzystywane są także budynki magazynowe, a tych nowych w I półroczu br. przekazano do użytkowania 1 tys. 89, czyli o 8,9 proc. mniej niż przed rokiem. Ich łączna powierzchnia użytkowa zmniejszyła się względem poprzedniego roku o 23,9 proc. i wyniosła 2 mln m kw.

Jak podał GUS, największą wartość osiągnęła w województwach: mazowieckim (18,7 proc. udziału w kraju), wielkopolskim (15,9 proc.) i pomorskim (11,9 proc.). Najmniejszą zaś powierzchnię odnotowano w woj.: świętokrzyskim (1,2 proc.), podlaskim (1,4 proc.) i opolskim (1,5 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj