Rolnicy uniewinnieni przez sąd. Oklaski po ogłoszeniu wyroku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2019,12:20 Aktualizacja: 09-07-2019,13:04
A A A

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uniewinnił 20 rolników, którzy w lipcu 2018 roku w Dawidach (pow. parczewski, woj. lubelskie) zablokowali drogę inspekcji weterynaryjnej, aby uniemożliwić wybicie zdrowych świń.

Przed rokiem w tej miejscowości stwierdzono ogniska ASF. Obszar objęto strefą zapowietrzenia i zagrożenia chorobą. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania wirusa lekarze weterynarii zabijali wszystkie świnie w promieniu 3 kilometrów - przypomina "Dziennik Wschodni".

Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Parczewie, parczewo, walka z asf w polsce, próbki świńskiej krwi

Lekarz weterynarii stanie przed sądem. Akt oskarżenia wysłany

Prokuratura Rejonowa w Parczewie wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko lekarzowi weterynarii Arturowi K., który w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Wspólnota" proponował podmianę próbki świńskiej krwi. Dokument...

Wybita miała również zostać trzoda chlewna w gospodarstwie Karola Dzyra. Okoliczni rolnicy i członkowie AGROUnii, zablokowali samochód lekarzy weterynarii. Na drodze doszło do przepychanek i służby weterynaryjne odstąpiły od wybicia zwierząt.

Komenda Powiatowa Policji w Parczewie skierowała jednak do sądu wniosek o ukaranie grzywną 20 osób.

Chodzi o wykroczenie polegające na uniemożliwieniu, bądź utrudnianiu wykonania czynności przez inspekcję weterynaryjną.

We wtorek Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uniewinnił rolników.

- Zdaniem sądu wszyscy obwinieni działali w stanie wyższej konieczności, która wyłącza bezprawność. Nie popełnia bowiem wykroczenia ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa, które grozi dobru chronionemu prawem. Poprzez zablokowanie przejazdu, rolnicy chcieli uratować zdrowe zwierzęta, które były dla nich całym dorobkiem życia oraz głównym źródłem utrzymania - uzasadniała sędzia Aneta Żuraw-Kędziora.

Wyrok nie jest prawomocny. Obecni na sali rozpraw rolnicy, klaskali po jego ogłoszeniu - podaje dziennik.

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj