Rolnicy planują więcej inwestycji. Zaskakujące wyniki badań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2019,13:10 Aktualizacja: 31-01-2019,13:22
A A A

Mimo niekorzystnych prognoz dotyczących warunków produkcji i niepewnej sytuacji finansowej przeszło 40 proc. gospodarstw, rolnicy chcą inwestować więcej niż w 2018 roku.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. Ponad 51 proc. gospodarzy nie spodziewa się żadnych zmian w warunkach produkcji w skali roku.

dochody rolników, susza rolnicza, produkcja rolna, koniunktura w rolnictwie, Maciej Piskorski

Tylko co trzeci gospodarz zarobił. To nie był dobry rok dla rolnictwa

Zdaniem blisko połowy polskich rolników, miniony rok był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Gospodarze narzekają na niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. W 2018 roku udało się zarobić raptem 29,9 proc....

Rolnicy przewidują, że ceny środków produkcji oraz skupu nadal będą niekorzystnie wpływały na sytuację gospodarstw. Na 16 różnych kategorii stawek, aż 10 ocenianych jest jako niesprzyjające przez ponad połowę badanych.   

W zakresie dwóch wymiarów bilansu produkcji: nakładów i efektów, rolnicy - mimo względnej poprawy nastrojów - nadal nie są optymistami.

2019 rok będzie gorszy pod względem zysków z produkcji zdaniem 47,2 proc. respondentów (przeciwnego zdania jest 16,2 proc.). Gorsze mają być także plony - tak uważa 58,4 proc. badanych. Odmiennego zdania jest zaledwie 5,1 proc. rolników. Jednocześnie podobne jak w 2018 roku będą koszty produkcji (51,3 proc. odpowiedzi) oraz nakłady pracy (54,8 proc.).

Przeszło 40 proc. gospodarzy przewiduje również problemy z płynnością finansową. 16,7 proc. jest zdania, że będzie musiało się zadłużyć, a 23,5 proc. przewiduje konieczność pokrycia strat przez naruszenie oszczędności.

dochody gospodarstw rolnych, gus, hektar przeliczeniowy, krir, producenci rolni

Dochód rolników statystycznie urósł. GUS tłumaczy dlaczego

Nie milkną głosy oburzenia rolników na temat wyliczeń ich przeciętnego dochodu przez Główny Urząd Statystyczny. W piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych GUS wyjaśnia, skąd biorą się liczby i nie wyklucza zmian w metodyce. Z relacji ze...

Tegoroczna prognoza jest jednak mniej pesymistyczna od poprzedniej. Rok temu konieczność zadłużenia się prognozowało aż 31,4 proc. rolników. W rzeczywistości większości z nich udało się zredukować straty. Z przeprowadzonych przez Martin&Jacob badań wynika, że w 2018 roku zadłużyć się na pokrycie strat musiało niespełna 10 proc. gospodarzy.

Plany inwestycyjne rolników są podobne do tych sprzed roku oraz - co może być niespodzianką - zdecydowanie śmielsze od inwestycji rzeczywiście podjętych w 2018 roku.

- Rolnicy planują znacznie więcej inwestycji niż w minionym roku. Dla przykładu na zakup gruntów zdecydowało się w 2018 roku 11 proc. gospodarstw, w 2019 roku taki zakup przewiduje aż 21,4 proc. Dodatkowo, badani sygnalizują szersze plany inwestycyjne w niemal wszystkich kategoriach, co w konsekwencji ostatnich kilku sezonów niesprzyjających produkcji rolnej świadczy o dużym zdeterminowaniu rolników do ciągłego rozwoju. To dobry prognostyk – ocenia Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!