Rolnicy i sadownicy najbardziej mają skorzystać na obniżeniu tej akcyzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2021,13:35 Aktualizacja: 24-11-2021,13:38
A A A

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Dokument zakłada wprowadzenie preferencji w akcyzie dla małych producentów napojów alkoholowych.

W komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśniono, że preferencje podatkowe będą polegać na obniżenie do 50 proc. podstawowej stawki akcyzy, dodaniu do przepisów definicji małego niezależnego producenta i wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów.

wytwarzaniu małych ilości alkoholi przez rolników, sejmowa komisja rolnictwa, Joanna Trybus, Iwona Pylak

Wyrób alkoholi w gospodarstwach. Przed rolnikami mur z przepisów

Obecnie przepisy nie przewidują uproszczeń czy ułatwień dla wyrobu niewielkich ilości napojów spirytusowych z surowców pochodzących z własnych upraw. Aby rolnik mógł je produkować na sprzedaż, musi uzyskać status...

"Na zmianach najbardziej skorzystają rolnicy i sadownicy (podmioty spełniające definicję małych producentów). O wprowadzenie takiego rozwiązanie apelowali m.in. mali winiarze i cydrownicy. Dzięki nowym przepisom rząd będzie wspierać mały biznes i produkty 'made in Poland'" - napisano w komunikacie.

Projekt wprowadza także elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, poprzez objęcie tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS. Obecnie przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium UE (nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy) odbywa się na podstawie tzw. uproszczonego dokumentu towarzyszącego w formie papierowej.

W projekcie - jak poinformowała kancelaria premiera - zapisane zostały rozwiązania, których celem jest uelastycznienie sprzedaży wyrobów akcyzowych na odległość. Dzięki temu, również sprzedawca wysyłający wyroby z innego państwa członkowskiego będzie mógł bezpośrednio rozliczyć się z akcyzy na terytorium kraju.

Wreszcie w projekcie proponuje się przesuniecie termin całkowitej elektronizacji ewidencji i innych dokumentacji akcyzowych zostanie przesunięty z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r. Ma to zapewnić czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu