Rolnicy coraz chętniej korzystają z leasingu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2018,12:55 Aktualizacja: 27-02-2018,13:15
A A A

W 2017 roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich klientów o wartości 67,8 mld złotych. Spory udział w osiągnięciu tego wyniku miało również rolnictwo i przetwórstwo.

- Rolnicy, to w ubiegłym roku główny odbiorca w segmencie maszyn i urządzeń - wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu w rozmowie z Polskim Radiem.

Ciągniki John Deere i New Holland

Rejestracje ciągników w 2017 roku

CEPiK z powodu wprowadzania systemu informatycznego 2.0 zaniżył rejestracje ciągników rolniczych. W tegorocznym pierwszym komunikacie tej państwowej instytucji podsumowującym rejestracje z grudnia 2017 r. zgubiono kilkaset ciągników....

Ekspert dodaje, że to drugi po pojazdach rynek leasingu, z 27 proc. udziałem wartym 18,5 mld zł, z czego 4,4 mld zł stanowią transakcje zawarte z rolnikami. Gospodarze korzystają nie tylko z maszyn rolniczych, ale również pojazdów i samochodów.

Segment maszyn rolniczych cechował się w ubiegłym roku największa dynamiką wzrostu - ponad 45 proc. w skali roku. Sugajski prognozuje, że uruchamianie wsparcia z funduszy unijnych powinno wzmóc zainteresowanie gospodarzy leasingiem.

Ekspert przypomina, że na koniec 2017 r. wartość zaakceptowanych wniosków funduszy unijnych wyniosła 278 mld zł i minimalnych zrealizowanych transakcji. - 2018 rok będzie bardzo dynamiczny pod względem nowych transakcji wspieranych środkami UE. Dlatego rolnicy, jako jedni z głównych beneficjentów tych funduszy będą głównym odbiorcą środków - przekonuje na koniec dyrektor ZPL.

Badania Komisji Europejskiej z ubiegłego roku wskazują, że około 60 proc. wszystkich małych i średnich firm, działających we Wspólnocie, planuje inwestycje właśnie z wykorzystaniem leasingu.
 

źródło: Polskie Radio

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement