Rolnictwo na czele niechlubnego rankingu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2022,13:35 Aktualizacja: 11-01-2022,12:45
A A A

Według raportu firmy Coface w 2021 r. o 71 proc. wzrosła niewypłacalność firm. Największy wzrost odnotowało rolnictwo. Gros niewypłacalnych podmiotów jest jednak w usługach, to głównie efekt pandemii.

Coface w opublikowanym raporcie przedstawiła dane dotyczące niewypłacalności firm. "Łączna liczba 2.125 niewypłacalności przedsiębiorstw w 2021 r. jest aż o 71 proc. wyższa niż w roku 2020.

finansowanie rolnictwa, Związek Banków Polskich, Kodeks postępowania cywilnego

Banki ostrzegają. Zmiana przepisów ograniczy finansowanie rolnictwa

Przepisy znowelizowanej 2 grudnia ustawy Kodeks postępowania cywilnego (KPC), w obecnym brzmieniu ograniczą finansowanie rolnictwa - uważają przedstawiciele banków, rolników i firmy z sektora agro. Na zaproszenie Związku Banków...

W porównaniu z wynikiem po 6 miesiącach 2021 roku (wzrost o 160 proc.) oraz po 9 miesiącach (wzrost o 131 proc.) tempo wzrostu spadło, przede wszystkim dlatego, że nowe postępowania pozasądowe pojawiły się w statystykach od trzeciego kwartału 2020 r. i z każdym miesiącem zyskiwały na popularności" - poinformowali eksperci firmy.

Według Coface na łączną liczbę niewypłacalności złożyły się postępowania sądowe (44 proc.) i obwieszczenia pozasądowe (56 proc.). W ciągu 12 miesięcy 2021 r. liczba niewypłacalności potwierdzanych na drodze pozasądowej, z wykorzystaniem nowej procedury wprowadzonej ustawą 19 czerwca 2020 r. o ponad 1/4 przewyższyła liczbę spraw przeprowadzanych na dostępnej do tej pory drodze sądowej.

"W całym 2021 roku sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 935 firm (według danych na koniec grudnia 2021 roku), czyli o 5,5 proc. więcej niż w 2020 roku. Dodatkowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) obwieściło aż 1.190 podmiotów. To ponad trzykrotnie więcej niż rok temu. Musimy jednak pamiętać, że w 2020 roku postępowania były stosowane dopiero w drugiej połowie roku" - podkreślono w raporcie.

długi rolników, Sławomir Grzelczak, BIG InfoMonitor, pandemia koronawirusa

Rolnicy mają coraz więcej długów. Kto najbardziej stracił podczas pandemii?

Zaległości rolników wobec kontrahentów i banków od początku pandemii do końca września wzrosły o 1/3 do blisko 680 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Tylko we wrześniu przybyło 51 mln zł...

Przedstawiciele Coface zaznaczyli, że rok 2021 przyniósł wzrost niewypłacalności we wszystkich branżach, co odzwierciedla sytuację gospodarczą związaną z obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Największy skok zanotowało rolnictwo (+202 proc.).

"Nadal obserwujemy bardzo duży wzrost niewypłacalności w rolnictwie powodowany coraz częstszym wykorzystywaniem uproszczonego postępowania do zakończenia działalności, dwie trzecie przypadków to sprawy pozasądowe" - dodali przedstawiciele firmy. Na drugim miejscu znalazły się usługi (+74 proc.), a na trzecim handel detaliczny (+59 proc.).

W pozostałych sektorach wzrost niewypłacalności nie przekroczył 50 proc. rok do roku. Łącznie najwięcej przypadków ogłoszono w usługach (589), co stanowi 28 proc. wszystkich niewypłacalności w Polsce w 2021 r. w raporcie podkreślono, że wyraźnie wzrósł udział niewypłacalności przedsiębiorców, którzy stanowili 58 proc. wszystkich przypadków (w 2020 roku było to 40 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj