Rok w fotelu ministra rolnictwa. Kowalczyk wylicza sukcesy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2022,8:05 Aktualizacja: 27-10-2022,8:08
A A A

Uruchomienie skupu ziarna przez Krajową Grupę Spożywczą po cenie 1400 zł za tonę spowodowało uspokojenie na rynku zbóż - mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok kierowania przez niego resortem.

Szef resortu przypomniał, że gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, pojawił się lęk, że żywności zabraknie, że może trzeba zablokować eksport. Później w kolejnych miesiącach, gdy Polska zdecydowała się na pomoc sąsiadowi w przewozie produktów rolnych, były obawy, że ukraińskie zboże zaleje polski rynek i spadną ceny skupu zbóż.

import ziarna z Ukrainy, sejmowa komisja rolnictwa, Henryk Kowalczyk, rynek zbóż

Kowalczyk: import ziarna z Ukrainy nie zakłócił rynku zbóż

Zwiększony import zboża z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny nie zakłócił rynku zbóż w Polsce, nie było problemów ze skupem ziarna. Zboża podrożały, ich ceny są powiązane ze stawkami na rynkach światowych - powiedział na...

Istotną rolę w ustabilizowaniu rynku odegrała Krajowa Grupa Spożywcza, która uruchomiła skup ziarna w cenie nie mniejszej niż 1400 zł. Skup trwa do tej pory. Przyspieszenie powstania KGS to jedno z działań, które zostały zrealizowane przez ministra.

- Do sukcesów można także zaliczyć ograniczenie występowania ASF - dodał wicepremier. Zaznaczył, że pod koniec ub.r. opracowane zostały plany bioasekuracji, które przyczyniły się do spadku ognisk choroby. O ile w 2021 r. było ich 124, w tym roku zanotowano 14.

Szef MRiRW dodał, że na kłopoty z ASF nałożyły się niskie ceny oferowane na rynku trzody chlewnej, co skutkowało likwidowaniem hodowli, dlatego niezbędna była pomoc dla rolników. Na ten cel przeznaczono 400 mln zł. - Zgodnie z przewidywaniami sytuacja na tym rynku poprawiła się i aktualne ceny oferowane rolnikom są już do przyjęcia – powiedział.

Nastąpiły ułatwienia w handlu detalicznym dla rolników. - Zwiększyliśmy z 40 do 100 tys. złotych kwotę przychodów wolną od podatku dochodowego. Znieśliśmy limity sprzedaży oraz wprowadziliśmy bezpłatne miejsca na targowiskach w piątki i soboty - wyliczał Kowalczyk.

bezpieczeństwo żywnościowe Polski, Henryk Kowalczyk, ceny żywności, produkcja nawozów, wojna w Ukrainie

Kowalczyk: o spadku cen żywności nie ma co marzyć

Ceny żywności nie spadną, powinniśmy dbać o to, żeby one dalej nie rosły - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Ocenił, że ceny nawozów również nie wrócą do poziomów sprzed roku. Szef resortu rolnictwa...

Przypomniał, że 31 sierpnia KE zatwierdzała polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 jako jeden z pierwszych w UE. Budżet dla naszego kraju wynosi 25 mld euro. - Już w tym roku ponad 60 proc. gospodarstw otrzymuje płatności bezpośrednie powyżej średniej unijnej, a od 2023 roku będzie to dotyczyło ponad 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce - podkreślił minister.

Dodał, że Rada Unii Europejskiej 17 czerwca zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy. MRiRW odpowiada za realizację inwestycji na kwotę 2,25 mld euro. Prowadzony jest już nabór na cztery działania, z których dwa dotyczą przetwórstwa.

Polityk zwrócił uwagę na zmiany w rolniczych emeryturach, z których najważniejsza dotyczy możliwości otrzymywania świadczeń bez konieczności zbywania gospodarstwa. Mówił ponadto o podniesieniu zarobków pracowników instytucji obsługujących rolnictwo, zwłaszcza w oddziałach terenowych KRUS, PIORiN, Inspekcji Weterynaryjnej, ARiMR oraz ODR.

Szef resortu rolnictwa poinformował o realizacji PROW 2014-2020. Beneficjenci złożyli 6,6 mln wniosków o pomoc na kwotę 63,3 mld zł. Zrealizowano płatności na 49,8 mld zł dla 1 mln 247 tys. beneficjentów. Aby w pełni wykorzystać unijne pieniądze ministerstwo, za zgodę KE, wprowadziło zmiany polegające m.in. na wprowadzeniu nowego obszaru - Odnawialne Źródła Energii (OZE), który umożliwia finansowanie inwestycji w gospodarstwach w zakresie zielonej energii.

Umożliwiono ponadto gminom budowę lub przebudowę zbiorników retencyjnych, podwyższona została m.in. stawka premii zalesieniowej i zwiększono dopłaty do oprocentowania z 2 do 5 proc. gwarantowanych kredytów obrotowych Funduszu Gwarancji Rolnych.

Kowalczyk pytany o ewentualną zmianę na stanowisku szefa resortu rolnictwa, o czym pisały niektóre media, wyjaśnił, że nic nie wie na ten temat. - Ministra powołuje premier, jestem gotowy na każde zmiany, ale sądzę, że różne doniesienia prasowe (...) są życzeniowe - odpowiedział. Jak mówił, często spotyka się z rolnikami i jest duże zrozumienie dla jego działań.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu