Rewizja Zielonego Ładu wśród priorytetów delegacji KO w europarlamencie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2024,9:55 Aktualizacja: 21-06-2024,10:00
A A A

Rewizja Europejskiego Zielonego Ładu, negocjacje kolejnego wieloletniego budżetu UE, transformacja energetyczna, prawa kobiet, proces rozszerzenia UE oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa - są wśród priorytetów delegacji europosłów KO w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie, którzy zdobyli mandaty w czerwcowych wyborach, odebrali w czwartek z rąk przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Na późniejszej konferencji prasowej w Sejmie grupa europosłów Koalicji Obywatelskiej, m.in. Andrzej Halicki, Marta Wcisło, Jagna Marczułajtis-Walczak, Mirosława Nykiel i Magdalena Adamowicz, przedstawili priorytety swej grupy w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

budżet ue, ke, rolnictwo, rybołówstwo, wpr

Komisja Europejska zaproponowała budżet na 2025 rok w wysokości prawie 200 mld euro. Ile na rolnictwo?

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję budżetu Unii na 2025 rok w wysokości 199,7 mld euro. Suma ta zostanie uzupełniona o ok. 72 mld z funduszu odbudowy. Najwięcej środków miałoby trafić na rolnictwo, rozwój...

Halicki - który został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej grupy politycznej w europarlamencie - przypomniał zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczące "rewizji Zielonego Ładu".

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw przedstawiony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. Wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Rozwiązania z Zielonego Ładu były jednym z powodów protestów rolników w wielu państwach UE, w tym w Polsce.

"Przedstawiciele polskiej delegacji będą stali na czele grupy parlamentarzystów, którzy przeprowadzą w ramach komisji przemysłu i energii, a także komisji środowiska, rewizję dokumentów, które zostały przyjęte w poprzedniej kadencji" - zadeklarował. "Będziemy racjonalizować wszystko to, co wydawało się kontrowersyjne także w Polsce dla wielu obywateli. To jest cały pakiet zagadnień, które staną się naszym priorytetem" - dodał Halicki.

Zapowiedział również starania o znaczący udział w negocjacjach budżetowych. Zaznaczył, że w przyszłym roku rozpoczną się negocjacje kolejnej wieloletniej perspektywy budżetowej. "Nie mam wątpliwości, że z naszym udziałem, jak to było poprzednio, ale dużo silniejszym, będziemy liderami tego procesu" - powiedział Halicki.

premier, tusk, nrl, odbudowa przyrody, rolnicy

Premier obiecuje: Polska osiągnie cele unijnego prawa dotyczącego odbudowy przyrody bez przymusu i nakładania ciężarów

Polska osiągnie cele, zakładane w unijnym rozporządzeniu Nature Restoration Law (NRL) bez działań przymusowych i bez nakładania ciężarów - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk. Rozporządzenie zostało przyjęte przy sprzeciwie m.in....

Zapewnił, że politycy KO będą również zabiegać o to, żeby polityka międzynarodowa była realizowana z dużym udziałem polskiego głosu i polskiej reprezentacji. "Myślę, że ponad podziałami walczymy o bezpieczeństwo. Walczymy także o proces rozszerzenia" - zaznaczył.

Halicki podkreślił, że wstąpienie do UE, to spełnienie ambicji społeczeństw, które mają prawo żyć w demokratycznych, wolnych i bezpiecznych krajach. Wskazał, że dotyczy to napadniętej przez Rosję Ukrainy, ale również Mołdawii, czy Gruzji. "Mam nadzieję, że także Białorusini wywalczą wolność i niepodległość" - dodał. Europoseł zapewnił także, że eurodeputowani KO będą również aktywnie walczyć o sprawy kobiet.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 37,06 proc. głosów i 21 mandatów. Pierwsza sesja plenarna w nowej kadencji PE rozpocznie się we wtorek 16 lipca i potrwa do piątku 19 lipca. W jej trakcie europosłowie wybiorą przewodniczącego lub przewodniczącą PE.

Poleć
Udostępnij