Resort zapewnia: ustawa o handlu ziemią spełnia oczekiwania rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2016,8:40 Aktualizacja: 18-05-2016,9:28
A A A

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej spełnia oczekiwania polskich rolników - przekonywał wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, prezentując półroczny dorobek resortu rolnictwa.

Zastępując Krzysztof Jurgiela, szefa resortu wiceminister znaczną część swojego wystąpienia poświęcił uchwalonej 14 kwietnia ustawie o wstrzymaniu sprzedaży ziemi, będącej w zasobach skarbu państwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych, Waldemar Humięcki, dzierżawa ziemi

Rolnicy są zainteresowani dzierżawą państwowej ziemi

Zainteresowanie rolników dzierżawą państwowych gruntów jest ogromne. W tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych planuje wydzierżawienie ok. 100 tys. ha - najwięcej w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim - powiedział...

Przekonywał, że ustawa jest realizacją artykułu konstytucji mówiącego o tym, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. Podkreślał, że nieprawdziwe są zarzuty, iż ustawa hamuje obrót polską ziemią. Zwracał uwagę, że tam, gdzie możliwości sprzedaży są ograniczone, wprowadzony jest mechanizm dzierżawy.

- W tym roku podamy na polską wieś około 100 tys. ha ziemi rolnej w formie dzierżawy, będą to przetargi, najczęściej ograniczone, skierowane do mieszkańców polskiej wsi - mówił.

Zaznaczył zarazem, że jeśli za jakiś czas będą potrzebne zmiany w ustawie, zostaną przeprowadzone. - Jeśli będzie trzeba zmienić, to będziemy zmieniać, na korzyść polskiego rolnika - zapowiadał.

Babalski przypomniał, że do końca czerwca, decyzją rządu, zostanie przekazane rolnikom 245 mln zł, by wesprzeć rynek mleka i wieprzowiny. Mówił o kierowanych przez rząd apelach w UE w tej sprawie. - Te monity zaczynają przynosić efekty, bo coraz więcej państw UE zauważa trudną sytuację na rynkach rolnych - zaznaczył.

Zapowiedział też konsolidację inspekcji, zajmujących się bezpieczeństwem żywności, by był nad tym jeden nadzór. Zwrócił się także do premier Beaty Szydło i całego rządu, aby na wsparcie wsi było przeznaczane więcej niż obecne 1,4-1,5 proc. PKB. Przez ostatnie 8 lat bowiem, przekonywał, polska wieś była zaniedbywana.

[WIDEO] Wystąpienie wiceministra Zbigniewa Babalskiego na posiedzeniu Rady Ministrów

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu