Resort rolnictwa podpisał umowę z PWPW na stworzenie nowego systemu rolniczej informacji rynkowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2023,8:55 Aktualizacja: 23-11-2023,9:00
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało umowę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych na wykonanie nowego oprogramowania informatycznego na potrzeby Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) - poinformował w środę resort rolnictwa.

Jak wyjaśniono zadaniem funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej jest bieżący monitoring cen produktów rolno-spożywczych w Polsce. Dane rynkowe, zbierane w ramach ZSRIR co tydzień i publikowane na stronie MRiRW w formie biuletynów informacyjnych. Są one ważnym źródłem informacji cenowej, wykorzystywanej przede wszystkim przez rolników oraz przedsiębiorców działających na rynku rolno-spożywczym.

mrirw, resort rolnictwa, rolniczy handel detaliczny, rhd, przetwórstwo, małe przetwórstwo, targowisko

MRiRW: rolniczym handlem detalicznym zajmuje się ok. 20,8 tys. podmiotów

Rolniczym Handlem Detalicznym (RHD) zajmuje się w Polsce ok. 20,8 tys. podmiotów - poinformował resort rolnictwa. RHD to forma działalności związaną z produkcją i sprzedażą żywności przez rolników, wprowadzona od stycznia...

Nowe oprogramowanie ma usprawnić proces przesyłania i przetwarzania danych. Obecnie do zbierania oraz przetwarzania danych w ramach ZSRIR jest wykorzystywane oprogramowanie stworzone ponad 20 lat temu. Jego funkcjonalności już nie spełniają oczekiwań i potrzeb użytkowników i to zarówno po stronie ekspertów ministerstwa rolnictwa, jak również przedsiębiorców, którzy co tydzień przekazują dane do systemu - poinformowało MRiRW w komunikacie.

Dzięki podpisanej umowie i współpracy MRiRW z PWPW zostanie opracowane nowe narzędzie, które spowoduje znaczącą poprawę funkcjonowania ZSRIR, m.in. poprzez: usprawnienie procesu przesyłania danych, zmniejszenie liczby popełnianych błędów, przyspieszenie procesu przetwarzania danych i opracowywania raportów.

Nowe oprogramowanie ułatwi korzystanie z danych rynkowych gromadzonych w ramach ZSRIR dla wszystkich zainteresowanych odbiorców poprzez udostępnienie internetowego portalu danych rynkowych tego systemu. Dzięki temu będzie nie tylko możliwe pobierania gotowych raportów rynkowych, lecz także ich samodzielnego generowania wg własnych potrzeb.

Zgodnie z planem, nowe oprogramowanie na potrzeby zbierania cen rolnych (ZSRIR) zostanie wykonane do czerwca 2024 r., natomiast zacznie funkcjonować w lipcu przyszłego roku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu