Resort rolnictwa po przeglądzie. Znamy priorytety na przyszłość

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2017,13:35 Aktualizacja: 06-02-2017,14:35
A A A

Podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie - powiedział w poniedziałek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Dodał, że jednym z celów resortu są prace nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 roku.

- Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie były miejscem do godnego zamieszkania ludzi do pracy i wypoczynku. Taki cel chcemy zrealizować w naszej polityce rolnej - powiedział Jurgiel na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sprzedaż ziemi, sprzedaż żywności, doradztwo rolnicze

Jurgiel: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi

Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana i w tej kadencji Sejmu nie będzie to realizowane. Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych...

Jurgiel wskazał, że priorytety resortu na 2017 rok są zawarte w ośmiu obszarach. - Pierwszy obszar to Wspólna Polityka Rolna i współpraca międzynarodowa. Tutaj w roku ubiegłym udało się udostępnić (na eksport - PAP) 27 rynków rolnych - powiedział. Dodał, że udało się podpisać porozumienie w sprawie sprzedaży jabłek do Chin.

Jak mówił polityk, ważny jest pakiet ustaw dotyczący uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. - Ważnym zadaniem jest Wspólna Polityka Rolna po roku 2020. Mamy przygotowane stanowisko, rozpoczęły się konsultacje - powiedział.

Minister przypomniał, że powołał Radę Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi ponad 100 przedstawicieli, ponad 100 organizacji. - Rada Dialogu Społecznego w ciągu roku była partnerem, który współtworzył rozwiązania, które wprowadzaliśmy w życie - mówił minister.

Jurgiel zapowiedział, że resort przyjrzy się zyskom i kosztom działania spółek Skarbu Państwa w branży rolno-spożywczej. - Ten rok będzie podporządkowany przeglądowi spółek Skarbu Państwa i minimalizacji kosztów ich funkcjonowania - mówił. Dodał, że ministerstwo będzie prowadziło analizę możliwości łączenia spółek pod kątem uzyskania z nich większych dywidend. Przypomniał, że od stycznia resort przejął kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa, w tym Krajową Spółkę Cukrową.
KOWR, prawo, przepisy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ANR, ARR, likwidacja ANR

Sejmowa komisja chce by KOWR zaczął działać od 1 września

Od 1 września 2017 r., a nie od 1 lipca ma zacząć działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - wynika z poprawki przyjętej przez sejmową komisję rolnictwa. Nowa instytucja zastąpi dwie agencje rolne - Agencję Nieruchomości Rolnych oraz...

Minister ocenił ponadto, że ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi "dobrze funkcjonuje" i rolnicy są z niej zadowoleni. Zostały zlikwidowane patologie, które były przy nabywaniu ziemi. Poinformował, że przygotowywana jest ustawa o gospodarowaniu rolniczą przestrzenią produkcyjną, która wprowadzi nowe zasady gospodarką ziemią - m.in. chodzi o scalenie gruntów.

Szef resortu powiedział, że w 2017 r. zostanie dokończona reforma instytucji rolnych. Zostanie powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zlikwidowane będą Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. Pozostanie jedna agencja płatnicza - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Połączone zostaną inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności; ustawa w najbliższym czasie trafi do prac rządowych - zaznaczył Jurgiel na koniec.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj