Resort odpowiada KRIR w sprawie kaucji za oleje do maszyn

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2021,14:50 Aktualizacja: 15-06-2021,15:03
A A A

Kwestia ewentualnego wprowadzenia opłaty kaucyjnej za oleje do pojazdów i maszyn jest wciąż drobiazgowo analizowana - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wśród rolników zapowiedzi wprowadzenia nowych przepisów wywołały spore zaniepokojenie. Jako posiadacze wielu  maszyn i pojazdów potrzebnych do prac w gospodarstwie nabywają bowiem spore ilości olejów. W ich imieniu wystąpił do ministerstwa rolniczy samorząd.

wymiana oleju w maszynach rolniczych, Wielkopolska Izba Rolnicza, olej napędowy

Wymiany olejów mogą uderzyć rolników po kieszeni

Opłatę będą ponosić ci, którzy samodzielnie wymieniają olej, czyli głównie gospodarze - przestrzega Wielkopolska Izba Rolnicza w kontekście zapowiadanych przez rządzących przepisów. Chodzi o regulacje mające na celu...

"W sytuacji ustanowienia kaucji w wysokości od 4,50 do 10 zł, która będzie pobierana od każdego litra przy zakupie oleju, a zwracana w punkcie sprzedaży, wymiany smarów lub w warsztacie - nastąpi tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ściśle określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju. Spowoduje to wzrost cen olejów w granicach od 10 do nawet 30 proc. Z posiadanych informacji wynika również, że opłata ta nie dotyczyłaby warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidualnych (w tym również rolników), którzy będą samodzielnie wymieniać olej (co jest to normą w gospodarstwach rolnych)" - podkreślono w wystąpieniu.

Resort w odpowiedzi poinformował, że nadal prowadzone są prace związane z przygotowanie finalnej wersji nowych przepisów w zakresie gospodarowania zużytymi olejami i związanej z nimi dodatkowej opłaty kaucyjnej.

"Analizujemy m.in. przekazane uwagi przedsiębiorstw zajmujących się obrotem produktami smarowymi/olejowymi, a także analizujemy wpływ pandemii COVID-19 na nasz projekt, m.in. w zakresie wprowadzenia kwestii ew. opłaty kaucyjnej (depozytowej). Analizowane są także szczegóły organizacyjne i techniczne związane z praktycznym wdrożeniem ww. rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu wszystkich podmiotów, którzy mają do czynienia z obrotem produktami smarowymi i olejem opałowym" - przekazali urzędnicy.

Dodatkowo zaznaczyli, że z uwagi na duże znaczenie planowanej legislacji, przyjęcie projektu przez rząd, a następnie parlament będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami publicznymi, w tym z udziałem branży.

Zakończenie prac nad projektem i przekazanie go do konsultacji jest obecnie wstępnie planowane na trzeci kwartał br.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu