Resort odpowiada AGROunii: minister rozmawia z rolnikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2021,10:00 Aktualizacja: 25-08-2021,10:01
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa rozmawia z rolnikami na temat sytuacji w rolnictwie - zapewnia resort w odniesieniu do protestów rolników z AGROunii.

"Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że minister Grzegorz Puda spotyka się z rolnikami i rozmawia o sytuacji w rolnictwie zarówno w gmachu resortu, jak również podczas wyjazdów terenowych. W ubiegłym tygodniu spotkał się m.in. z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, w tym przedstawicieli Copa-Cogeca" - poinformował resort.

protesty rolników, blokada dróg, agrounia, Michał Kołodziejczak

Rolnicy spędzili noc na drogach i nadal protestują

Środa jest drugim dniem protestów AGROunii na drogach w kilku województwach. Blokady rolników mają być kontynuowane m.in. na DK 12 w woj. łódzkim, DK 11 w woj. wielkopolskim, DK 19 i DK 76 w woj. lubelskim. Gospodarze...

Rolnicy z AGROunii od wtorku blokują drogi - przejazd jest utrudniony w kilkunastu miejscach w kilku województwach. - Postulujemy o jedną rzecz. Chcemy rozmawiać z premierem o bardzo trudnej sytuacji na wsi - poinformował Michał Kołodziejczak, lider organizacji.

Wśród najważniejszych postulatów i spraw, które AGROunia chciałaby poruszyć w rozmowie z Morawieckim, wymienił m.in. pokrycie strat rolników związanych z chorobami zakaźnymi zwierząt, odroczenie lub umorzenie kredytów hodowców i kwestię przejmowania łańcuchów produkcji i dostaw żywności przez oligopole. Poruszył też kwestię importu żywności.

Ministerstwo odnosząc się do protestów zaznaczyło, że w resorcie podejmowanych jest szereg działań mających na celu wspieranie rolników. Realizowany jest program, opracowany na polecenie ministra Pudy, wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Na jego realizację rząd przeznaczył 200 mln zł. "Jest to pierwszy zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z ASF" - podkreśla resort.

Według ministerstwa rolnictwa, odszkodowania za ubój zwierząt z powodu chorób zakaźnych są wypłacane sukcesywnie. W związku z wystąpieniem ognisk grypy ptaków oraz afrykańskiego pomoru świń, w tym roku Inspekcja Weterynaryjna przekazała już rolnikom odszkodowania w wysokości przekraczającej 272 mln zł. Kolejne transze środków będą przekazywane we wrześniu i październiku.

"Wspieraniu rolników będą służyły także rozwiązania zawarte w rządowym programie Polski Ład. Jednym z nich jest opracowany obecnie specjalny program ubezpieczeniowy dla rolników. Będzie wdrażany już w kolejnym sezonie. Wsparcie będzie udzielone nie tylko w zakresie klęsk żywiołowych, ale także w zakresie chorób takich, jak ASF czy grypa ptaków" - poinformował resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj