Rekordowo wczesne zbiory winogron. Słońce służy uprawom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2018,13:50 Aktualizacja: 22-08-2018,13:58
A A A

- Zbiory winogron zaczęliśmy miesiąc wcześniej niż zwykle - mówi Jacek Turnau z winnicy w Baniewicach (Zachodniopomorskie). Jak zaznaczył, tegoroczna pogoda wpłynęła także na ilość i jakość owoców.

- Zbiory winogron są w województwie zachodniopomorskim niezwykłe. Niezwykłe jest przede wszystkim to, że odbywają się miesiąc wcześniej, niż normalnie - dodał. Wyjaśnił, że to ze względu na wyjątkową pogodę.

winobranie, Włochy, wino, rolnictwo, winobranie we Włoszech

Rozpoczęło się winobranie. Zbiory będą lepsze niż w zeszłym roku

We Włoszech rozpoczęło się winobranie. Według ekspertów tegoroczne zbiory winorośli będą wyższe o 10-20 proc. niż w 2017 roku, gdy panowała dotkliwa susza. Pierwsze winogrona zerwano tradycyjnie w krainie Franciacorta koło miasta Brescia na...

- Winogrona dojrzały szybciej nawet niż w Rheingau, regionie typowo winiarskim w Niemczech, choć co roku to tam zbiory rozpoczynały się wcześniej - ujawnia ekspert. Według jego wiedzy także inne winnice w Polsce przygotowują się do zbiorów.

Współwłaściciel winnicy w Baniewicach zaznaczył, że tegoroczna pogoda ma także wpływ na jakość winogron. - Dużo słońca i mała presja chorobowa spowodowały, ze winogrona są dobrej jakości, a ich plon jest wysoki - podkreślił. Dodał, że zeszły rok "był trudny", a zbiory były mniejsze m.in. ze względu na wiosenne przymrozki.

Jak wyjaśnił Turnau, najszybciej dojrzała w tym roku odmiana "Solaris", z której powstaje białe wino wytrawne. - Ta odmiana - jak sama nazwa wskazuje - lubi słońce. Ma dużo liści, dzięki czemu szybko buduje cukier w gronach i szybko dojrzewa - powiedział.

W winnicy rośnie 12 różnych odmian winogron. - Widzimy, że pogoda sprzyja im wszystkim, wszystkie dojrzewają w tym roku wcześniej i grona są bardzo dobrej jakości. Owocuje już 20 ha z 28, które mamy - zaznaczył na koniec ekspert.

Przy winobraniu w Baniewicach pracuje około 20 osób. Winogrona zbierane są ręcznie. Zbiory wszystkich odmian mają potrwać do końca października.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu