Pszczoły w modelowym ulu mają się dobrze. Są gotowe do zimy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: LP (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2018,10:10 Aktualizacja: 02-11-2018,10:18
A A A

Przyroda powoli przechodzi w stan zimowego spoczynku. Jacek Gardecki, leśniczy i pszczelarz z Nadleśnictwa Złotów podsumowuje sezon w ulu, włączonego do projektu "Pszczoły wracają do lasu" realizowanego przez Lasy Państwowe.

Owady z tego nadleśnictwa są już po sezonie - zostały podkarmione na zimę, zaś ul docieplony i zabezpieczony przed wilgocią. Będą jednak trwały pomiary, które mają ustalić, jak w poszczególnych miesiącach pszczoły będą korzystały z zapasu pokarmu.

pszczoły, pszczelarstwo, produckja miodu, komary, wirus zika

Środki na komary są wielkim zagrożeniem dla pszczół

Nawet 13 proc. pszczelarzy w Stanach Zjednoczonych może utracić swoje kolonie z powodu pestycydów, które mają zwalczać komary przenoszące wirus Zika - ostrzegają naukowcy na łamach "Journal of Apicultural Research". Wirus...

Intensywna aktywność tych owadów trwa około cztery miesiące w roku. Start rodziny pszczelej to przełom marca i kwietnia, a ustanie pożytków w przeciętnej lokalizacji to przełom lipca i sierpnia.

Przyjmuje się, że początkiem sezonu jest zawsze kwitnienie leszczyny, która jako pierwsza dostarcza pyłek, czyli białko na intensywny wzrost rodziny. Koniec pożytków to ewentualnie okres, w którym przestaje kwitnieć wrzos.

Tegoroczny sezon dla pszczół w Nadleśnictwie Złotów rozpoczął się dość wcześnie, gdyż owady z ula pomiarowego pracowały intensywnie od 1 kwietnia. Do szybkiego wiosennego rozwoju przyczyniły się korzystne temperatury.

Był on również bardzo skomasowany, ponieważ w zbliżonym czasie zakwitały rośliny, co w poprzednich latach nie zdarzało się (rzepak, akacja, malina). To przełożyło się na uzyskanie czystych miodów odmianowych, gdyż zazębianie się terminów kwitnienia roślin powodowało mieszanie pożytków.

W tym roku kwitnienie niemal wszystkich roślin użytecznych dla pszczół było ponadto niezakłócane opadami, więc dane będą nieco zniekształcone. Prowadzony każdego dnia kalendarz obserwacji zawiera zapisy o początku i końcu kwitnienia poszczególnych gatunków roślin, ewentualnych opadach, pracach wykonywanych w ulu z uwzględnieniem zmian wagowych.

Oprócz ula z Nadleśnictwa Złotów w projekcie bierze udział ponad 100 innych na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce. Leśnicy ocenią warunki występowania pszczół w lesie, zasobność pokarmową, braki w siedliskach wpływające na przetrwanie poszczególnych gatunków.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement