PSL: rolnicy cierpią przez nieudolne rządy PiS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2016,6:35 Aktualizacja: 28-07-2016,6:43
A A A

Większość produktów rolniczych trafiających na rynek - jak żyto czy wiśnie - ma niskie ceny skupu, jednak resort rolnictwa nie podejmuje interwencji - uważają ludowcy.

Według posła Mirosława Maliszewskiego, rolnicy "cierpią przez nieudolne rządy PiS".

Maliszewski zaznaczył na środowej konferencji w Sejmie, że zaczynają się żniwa oraz zbiory niektórych owoców, a większość produktów rolniczych, które trafiają na rynek - jak podkreślił - ma niskie ceny skupu.

import zbóż, kontrola importu zbóż, ukraina, krzysztof jurgiel

Ministerstwo zwiększy kontrolę przywozu zbóż

Resort rolnictwa zapowiada zwiększenie kontroli importu ziarna z krajów trzecich. Do resortu napływają informacje o wzmożonym przywozie zbóż z Ukrainy, co niekorzystnie wpływa na krajowy rynek. W ostatnich tygodniach napływają do...
Zdaniem polityka PSL, w wyborach parlamentarnych rolnicy "w dużej części zawierzyli PiS-owi", a obecnie widzą, że "był to błąd". - Nie możemy się zgodzić, aby polskie rolnictwo cierpiało wskutek nieudolnych rządów PiS - dodał Maliszewski.

Według niego alarm podnoszą szczególnie rolnicy uprawiający zboża.

- Na przykład cena żyta oscyluje w granicach 400 zł za tonę. To jest katastrofa. Nie zapowiada się, żeby inne zboża, które będą za chwile zbierane, miały lepsze ceny - ocenił poseł.

Podkreślił, że "drastyczny spadek" cen widać również w przypadku wiśni - nawet 1 zł za kilogram, przy kosztach produkcji sięgających 2 zł. - To wszystko pokazuje, że nie ma polityki rolnej. Nie ma zainteresowania resortu rolnictwa uregulowaniem rynków - argumentował Maliszewski.

Jego zdaniem - wbrew twierdzeniom rządzących - sytuacja nie jest stabilna. - Na większości rynków odnotowujemy drastyczny spadek cen - podkreślił polityk PSL.

W poniedziałek ministerstwo rolnictwa zapowiedziało zwiększenie kontroli importu ziarna z krajów trzecich. Do resortu napływają bowiem informacje o wzmożonym przywozie zbóż z Ukrainy, co niekorzystnie wpływa na krajowy rynek zbóż.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu