PSL: Puda to minister "widmo", nie reaguje na problemy rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,9:25 Aktualizacja: 07-12-2020,9:28
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa nie reaguje na problemy rolników - grzmią posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stefan Krajewski podkreślił w Sejmie, że polscy rolnicy coraz dotkliwiej odczuwają brak polityki rolnej prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy. - Po rządach ministra "śpiocha", przyszedł minister "gaduła", odszedł minister "gaduła", jest minister "widmo" - zauważył.

Marek Sawicki, Michał Kołodziejczak, PSL, Agrounia, protesty rolników

Sawicki: zapomnimy o AGROunii, a PSL zostanie. Jest odpowiedź

Rolnicy nigdy nie zapomną słów ministra Sawickiego o frajerach - przekonuje Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. To odpowiedź na słowa posła PSL, że organizująca protesty formacja zniknie z pamięci ludzi. Marek Sawicki, w przeszłości...

Według polityka, obecny szef resortu nie reaguje na problemy polskich rolników. - Do kraju wjeżdżają samochody ciężarowe z trzodą niewiadomego pochodzenia i nie ma reakcji, nie ma odpowiedzi na to, co niepokoi coraz bardziej polskich rolników - zaznaczył Krajewski.

Uznał, że skandalem międzynarodowym byłby fakt, gdyby to z Polski wyjeżdżały takie transporty. - Natomiast jest przemilczane, kiedy takie transporty do Polski wjeżdżają - zauważył poseł PSL.

Podkreślił, że każdy rolnik dziś do kilograma mięsa wyprodukowanego w Polsce musi dopłacić powyżej złotówki, niezależnie, czy jest to drób, wieprzowina, czy wołowina. - I nie ma żadnej reakcji ministerstwa rolnictwa, nie ma reakcji odpowiednich służb na to, co się dzieje - powiedział Krajewski.

Andrzej Grzyb powiedział, że wielkopolscy rolnicy informują go, że trzoda w tym województwie jest "bezcenna". - Nie to, że jest bezcenna w rozumieniu, że to jest jakieś bogactwo, tylko po prostu nie ma ceny na ten produkt produkcji zwierzęcej - mówił.

kongres psl, marek sawicki, władysław kosiniak-kamysz

Kongres PSL odwołany. Kosiniak-Kamysz pozostaje prezesem

Kongres PSL, który powinien odbyć się w listopadzie tego roku został z oczywistych przyczyn epidemicznych odłożony; nie sądzę, żeby odbył się wcześniej, niż w listopadzie przyszłego roku, jeśli będzie wszystko dobrze w kwestiach zdrowotnych...

Według niego, stawki w tym regionie wahają się od 3 do 3,5 zł za kilogram. - To jest najniższa cena w ostatnich kilkunastu latach - podkreślił poseł.

Zwracał uwagę, że w Wielkopolska to teren, w którym wystąpił ASF w związku z tym ceny trzody, które są oferowane rolnikom oscylują poniżej 3 złotych. - Producenci indyka sygnalizują, że ostatnie dwa, trzy rzuty przez nich wyprodukowanych indyków były bez zysku. W związku z tym wiele kurników będzie nie obsadzonych - dodał Grzyb.

W jego ocenie jest to ciężka sytuacja, bo wszystko dzieje się w momencie, kiedy rosną ceny zbóż i ceny komponentów do pasz.

Kazimierz Gwiazdowski (PiS), wiceszef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że rząd stara się wspomagać polskich rolników. - I myślę, że wspomaga rolników w sposób wystarczający - ocenił.

Poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa z udziałem ministra Pudy poświęcone ASF i inny problemom rolników.

- Ostatnio wystąpiliśmy też jako komisja rolnictwa do premiera Mateusza Morawieckiego o zwiększenie środków na rolnictwo, bo uważamy, że należy tę branżę dofinansować, szczególnie w tym ciężkim czasie - podkreślił.

Gwiazdowski dodał, że została też podjęta uchwała, gdzie ze środków covidowskich rolnicy składali wnioski na dofinansowanie w związku z pewnymi dochodami, które stracą w tym roku. - Były przyjmowane w ARiMR i mają być wypłacone do końca roku dla rolników - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj