PSL: polityka PiS wobec wsi to jedna, wielka ściema

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2022,14:10 Aktualizacja: 07-04-2022,14:17
A A A

Od miesięcy trwa dyskusja o drogich nawozach w Polsce i odbijanie piłeczki wśród rządzących, kto jest temu winny. Rolników to nie interesuje, pieniądze na ich wsparcie muszę się znaleźć - podkreślili politycy PSL.

Ludowcy nawiązali do przekazanej przez Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa informacji, że Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów, wskazując, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis (to pomoc państwa o niedużej wartości udzielne producentom, która nie skutkuje naruszeniem konkurencji na rynku). Szef resortu zapowiedział, że będzie ponowny wniosek do KE w tej sprawie.

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska, wojna w Ukrainie

Bruksela nie zgodziła się na dopłaty do nawozów

Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów, wskazując, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Bruksela mówi, że czeka na...

Poseł Stefan Krajewski (PSL) stwierdził, że od miesięcy trwa dyskusja o drogich nawozach w Polsce i odbijanie piłeczki, kto jest temu winny wśród rządzących. - Rolników to nie interesuje, pieniądze na ich wsparcie muszę się znaleźć - dodał.

Powiedział, że z informacji, które uzyskał w ministerstwie rolnictwa wynika, iż już w styczniu Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa występował do Kowalczyka z chęcią spotkania się i wskazania właściwej ścieżki dojścia do unijnej pomocy dla wsi. Poseł zwrócił się z pytaniem do szefa resortu, czy to prawda, że nie miał woli spotkania się ani w Brukseli, ani w Warszawie.

- Nie znalazł pan na to czasu i to się zakończyło tym, że Komisja Europejska nie dała zgody na udzielenie pomocy polskim rolnikom - powiedział polityk PSL. Jego zdaniem niekompetencja kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeraża. - Z jednej strony mamy festiwal obietnic, z drugiej brak rozmowy między komisarzem i ministrem rolnictwa. Pokazuje to, że nie ma chęci wsparcia wsi wśród rządzących - stwierdził.

W ocenie posła Krzysztofa Paszyka (PSL) rozmowa to słowo klucz do naprawy sytuacji na wsi. - Jak słyszymy, nie ma jej jednak między komisarzem i ministrem rolnictwa. Polityka PiS wobec wsi, to jedna wielka ściema. Brak programów osłonowych, zahamowanie inwestycji w infrastrukturę, zaniedbanie melioracji czy niewykorzystanie unijnych środków - te zaniedbania dziś biją w rolników, a jutro uderzą w konsumentów - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu