Przedświąteczny ruch na rynku kwiatów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2021,10:35 Aktualizacja: 28-10-2021,10:39
A A A

Na Rynku Hurtowym w Broniszach obserwowany jest duży ruch w sektorze kwiatowym przed zbliżającymi się świętami: Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Kupowane są przede wszystkim chryzantemy.

Oba święta mocno zakorzenione w tradycji i kulturze polskiej, wiążące się m.in. z dekorowaniem grobów, pomników, miejsc pamięci. Oferta polskich producentów jak i handlowców/importerów jest bardzo bogata, różnorodna i dopasowana do każdego portfela.

rynek hurtowy w broniszach, Anna Kaszewiak, kwiaty cięte i dopniczkowe

W Broniszach po kwiatach widać nadchodzącą jesień

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawia się coraz więcej roślin kojarzących się z jesienią. W ofercie producentów i importerów dominują wrzosy i wrzośce - poinformowała Anna Kaszewiak, ekspertka rynku. Ceny wrzosów są...

- Dostaniemy zarówno kwiaty cięte, rośliny doniczkowe oraz wiele ciekawych dodatków oraz gotowe kompozycje funeralne - zapewniła Anna Kaszewiak, ekspertka rynku.

Bardzo bogaty jest wybór chryzantem. Są gałązkowe są w cenie od 15-20 zł za paczkę, tzw. ping pongi (4-5 zł/ szt.), pająki (5-6 zł/szt.), kule (6-9 zł/szt.)

W sprzedaży są także inne kwiaty. Marcinki kosztują 20-25 zł za paczkę, hortensje cięte od 7-27 zł/szt. (duża rozbieżność cenowa spowodowana jest kolorystką, wielkością kwiatów), tradycyjne goździki są w cenie 1,60 zł za sztukę, calla od 5-7 zł/szt., irysy niebieskie, białe, słoneczniki, anturium. Oferowana jest też kapusta ozdobna, za którą trzeba zapłacić 2,5-3 zł/szt.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kwiaty doniczkowe. Chryzantemy wielkokwiatowe kosztują 25-30 złotych za doniczkę, drobnokwiatowe od 10 złotych za doniczkę, a doniczkowe, mix kolorów to wydatek rzędu 30 zł za doniczkę.

warzywa, ceny warzyw, bronisze, sałata

Problemy z jakością warzyw w Broniszach

Wraz z rozpoczęciem szkoły, obserwuje się ożywienie na rynku hurtowym w Broniszach. Jednak z powodu dużych opadów deszczu, dostawcy mają problemy z jakością warzyw korzeniowych i śliwek - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera. - Po okresie...

O tej porze roku dobrze sprzedają się też inne rośliny, które mogą być ozdobą grobów i pomników. Są to m.in. wrzosy, wrzośce, astry drobnokwiatowe, molenbekie, calocephalusy. Popularne wrzosy sprzedawane są w cenie od 5-35 zł za doniczkę, wrzośce 10-40 zł za doniczkę, a kapusta ozdobna w doniczce kosztuje powyżej 8 zł/szt.

Dużą popularnością - jak co roku - cieszą się wianki i wianuszki wykonane z różnych materiałów roślinnych (20-35 zł/szt.), za wianki z importu trzeba zapłacić 30-35 zł/szt. Do ozdabiania grobów często używa się gałęzi mahoniowych lub tui. Paczka mahoni pospolitej kosztuje 20-30 zł, a tui 20 złotych.

Bardzo zróżnicowane są ceny kompozycji nagrobnych, ich koszt kształtuje się od kilkudziesięciu złotych w górę. Cena zależy od rodzaju użytego materiału, ilości kwiatów żywych/kwiatów sztucznych, rodzaju podkładu.

Gotowe zielone wianki są w cenie 15-100 złotych za sztukę (cena zależy od średnicy wianka). Wiele osób kupuje również wianki słomiane (które można samodzielnie przyozdobić), płacąc 2-30 zł za sztukę w zależności od średnicy wianka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement