PROW ma poprawić konkurencyjność rolnictwa. Polska ma propozycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2017,9:45 Aktualizacja: 24-04-2017,10:02
A A A

Konferencja agencji płatniczych, zajmujących się obsługą m.in. europejskich funduszy na rozwój obszarów wiejskich, z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w Rzeszowie i potrwa do środy.

- Przede wszystkim chcemy wymienić się pierwszymi doświadczeniami dotyczącymi wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie finansowania 2014-20. Chcemy też przedyskutować kwestie, które są istotne dla PROW 2014-20, a po raz pierwszy wystąpiły w tej perspektywie finansowej - powiedziała Maria Fajger, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

agencje płatnicze, arimr, grupa wyszehradzka, rzeszów, prow 2014-2020, wdrażanie prow

Będą rozmawiać o wdrażaniu i uproszczeniu PROW

W poniedziałek w Rzeszowie rozpocznie się konferencja agencji płatniczych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii. Uczestnicy spotkania mają wypracować wspólne stanowisko dotyczące uproszczeń w ramach Programu Rozwoju...

Głównym celem PROW 2014-2020 jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Budżet programu wynosi ponad 13,6 mld euro. 8,6 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 4,9 mld euro wyniesie wkład krajowy.

Podczas konferencji zaplanowano trzy sesje plenarne oraz cztery warsztaty poświęcone programowi PROW. Wśród poruszanych tematów będą m.in. innowacyjność, wsparcie młodych rolników, oraz rozwój małych gospodarstw, konkurencyjność cen, a także ramy wykonania i zamknięcia PROW.

Jak zauważyła Fajger, strona polska zaproponuje przyjęcie wspólnego stanowiska wszystkich państw. Jej zdaniem, mogłoby ono dotyczyć m.in. działań związanych z innowacyjnością, przedsięwzięć informacyjno-promocyjnych czy wsparcia w ramach PROW dla młodych rolników.

prow 2014-2020, dotacje z prow, zaliczki na dotacje z prow, finanse, inwestycje, dofinansowanie inwestycji

Do połowy roku mają być uruchomione wszystkie działania PROW

Resort rolnictwa do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. - Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że...

W rzeszowskiej konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele agencji płatniczych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii, a także przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, podkarpackiego urzędu marszałkowskiego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceprezes Fajger przypomniała, że działające w poszczególnych krajach Unii Europejskiej agencje płatnicze zajmują się obsługą środków pochodzących m.in. z europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich, które "są dedykowane rolnikom i obszarom wiejskim". - W naszym kraju ARiMR jest agencją płatniczą dla tego funduszu - dodała wiceprezes.

Konferencja została zorganizowana w związku z przewodnictwem Polski w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.
 

Poleć
Udostępnij