Profesorowie i noblistka apelują poparcie ustawy o ochronie zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2020,10:30 Aktualizacja: 28-09-2020,10:34
A A A

Pod apelem o poparcie dla nowej ustawy o ochronie zwierząt, w szczególności włączenia MSWiA do nadzoru nad jej przestrzeganiem i zakazu hodowli zwierząt na futra - podpisało się 60 profesorów i doktorów habilitowanych i Olga Tokarczuk.

W apelu naukowcy zawarli także postulat ograniczenia uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb lokalnych mniejszości, ograniczenia prawa do prowadzenia schronisk do samorządów lub odpowiednich organizacji pożytku publicznego, zakazu eksploatacji zwierząt w cyrkach i ustanowienia humanitarnych norm trzymania psów.

piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny, zwierzęta futerkowe, senat

Senatorowie PiS chcą zmian w noweli ustawy o ochronie zwierząt

Podczas 7-godzinnego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro...

Pod apelem podpisali się m.in.: prof. dr hab. Wojciech Pisula z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego, prof. dr hab. Jan Czesław Dobrowolski - Narodowy Instytut Leków i Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, prof. dr hab. Jerzy Axer, czł. kor. PAN, Uniwersytet Warszawski i dr hab. Tomasz Pietrzykowski, Profesor i Prorektor Uniwersytetu Śląskiego.

Jedną z sygnatariuszek jest także Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w Dziedzinie Literatury za rok 2018.

"Jesteśmy przekonani o uniwersalnej wartości etycznej planowanych zmian, które zaoszczędzą ostrego cierpienia milionom zwierząt rocznie. Jednocześnie doceniamy ich znaczenie dla wizerunku Polski, zwłaszcza w porównaniu z naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami, oraz wielorakie pozytywne skutki społeczne zaprzestania czy radykalnego ograniczenia praktyk budzących szeroki sprzeciw, powodujących dyskomfort psychiczny (dystres empatyczny) wielu Polaków a zwłaszcza Polek, oraz zatruwających dosłownie i przenośnie lokalne społeczności w okolicach ferm i rzeźni" - czytamy w apelu.

piątka dla zwierząt, andrzej duda, rolnictwo

Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt?

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda....

"Poprzednia, nieudana próba wprowadzenia takich zmian wykazała, że ważne pozytywne zmiany ustawodawstwa chroniącego zwierzęta wymagają szerokiego, ponadpartyjnego wsparcia wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od sympatii i antypatii politycznych i różnic w poglądach na inne sprawy publiczne" - dodano.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt 18 września. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu