Prezydent zaprasza ministrów na rozmowy o odstrzale dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2019,8:10 Aktualizacja: 10-01-2019,8:17
A A A

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek po południu z ministrami rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Rozmowa ma dotyczyć planowanego odstrzału dzików - powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydent.

O tym, że w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta Dudy z ministrami rolnictwa i środowiska pierwsze poinformowało Radio Plus.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Masowy odstrzał dzików rozniesie ASF. Naukowcy ostrzegają

O natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale dzików i wdrożenie innych działań mających powstrzymać ekspansję wirusa ASF - apeluje grupa naukowców do premiera Mateusza Morawieckiego. "Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie...

Zdaniem Ardanowskiego, zmniejszenie populacji dzików jest konieczne do opanowania śmiertelnej dla świń choroby -
afrykańskiego pomoru świń.

Minister zaznaczył, że nie oznacza to, iż nie należy ściśle przestrzegać bioasekuracji i rolnicy są coraz bardziej tego świadomi, ale jednocześnie trzeba eliminować wirusa ze środowiska, a jest on przenoszony przez dziki.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że nie ma wiarygodnych danych, co do liczby dzików w Polsce (szacuje się, że jest ich od 200 tys. do ponad 500 tys. sztuk), ale ich populacja szybko się odtwarza. Jak mówił, obecnie jest dobry okres na polowania, bo nie ma m.in. na polach kukurydzy, a polowania zbiorowe są dużo bardziej skuteczne.

WWF Polska informowało, Polski Związek Łowiecki (PZŁ), na polecenie ministra środowiska, nałożył na swoje koła obowiązek zorganizowania skoordynowanych, wielkoobszarowych polowań na dziki w terminach 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Ekolodzy przeciw odstrzałowi dzików. To ludzie zarażają świnie

Ekolodzy z organizacji WWF są przeciwni masowym odstrzałom dzików z powodu afrykańskiego pomoru świń. Ich zdaniem, to ludzie, nie przestrzegając zasad bioasekuracji, przyczyniają się do zarażania swoich zwierząt w chlewniach. "Aby...

Zdaniem ekologów, działania mają w drastyczny sposób ograniczyć populację dzików. Ich zdaniem zgoda Ministra Środowiska, na odstrzał dzików jako forma walki z ASF może jednak oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody.

Według informacji opublikowanej na stronie PZŁ, od 1 kwietnia do końca listopada ub.r. pozyskano w ramach polowań blisko 168 tys. dzików. Natomiast plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie co najmniej 185 tys., co oznacza, że do końca listopada wykonano ponad 90 proc.

Paulina Marzęcka, rzeczniczka PZŁ poinformowała, że "zgodnie z obowiązującym prawem polowania zbiorowe na dziki mogą odbywać się na terenie całego kraju od 1 października do 31 stycznia każdego roku. Każde koło łowieckie może w tym czasie zorganizować polowanie zbiorowe".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj