Prezydent: musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2015,9:20 Aktualizacja: 12-12-2015,9:36
A A A

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną - mówił w Jaworznie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla; wskazywał, że dzięki nowoczesnym technologiom jego wykorzystanie może być przyjaźniejsze środowisku.

Prezydent uczestniczył w piątek w uroczystości barbórkowej i karczmie piwnej zorganizowanej przez organizację Solidarności w Tauronie Wydobycie. W Jaworznie działa należąca do tej spółki kopalnia Sobieski.

Zwracając się do górników, Andrzej Duda zadeklarował, że wszelkie jego zobowiązania wyborcze dotyczące tej branży pozostają aktualne.

masówki w kopalniach, kompania węglowa, Stanisław Kłysz

Masówki w kopalniach. Górnicy chcą realizacji porozumienia z rządem

W poniedziałek w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej rozpoczęły się tzw. masówki. Związkowcy informują na nich pracowników o sytuacji w spółce i górnictwie oraz przedstawiają plany dalszych działań protestacyjnych....
Jak podkreślił, górnictwo jest jednym z "absolutnie najważniejszych" sektorów polskiej gospodarki. "To trud polskich górników, wydobycie węgla kamiennego i brunatnego jest dzisiaj gwarancją w dużym stopniu polskiej suwerenności energetycznej" - uznał Andrzej Duda przypominając, że 83 proc. energii w Polsce pochodzi z węgla, z tego 55 proc. z węgla kamiennego.

Prezydent zaznaczył, że w Polsce jest 90 proc. europejskich złóż tego surowca, a według ekspertów zasoby te wystarczą na wydobycie przez kolejne 200 lat. "Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym - własnym" - podkreślił akcentując, że "to, w jaki sposób będziemy go wydobywali, w jaki sposób będziemy działali wobec naszego przemysłu energetycznego, jest naszą decyzją i naszą sprawą". Ale - dodał - jest też odpowiedzialnością rządzących.

"Z wielkim ubolewaniem stwierdzam, że na przestrzeni ostatnich lat, gdy w górnictwie była bardzo dobra koniunktura, nie przeprowadzono kompleksowego planu modernizacji polskiego górnictwa" - powiedział. Brak planu dla polskiej branży wydobywczej węgla brunatnego i kamiennego nazwał "wielkim błędem, zaniedbaniem", "które wlecze się za nami i które musi być naprawione".

Agencja Rezerw Materiałowych, Krzysztof Tchórzewski, ministerstwo energii

Węgla nie powinno nam zabraknąć

Badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel - potwierdził w Sejmie Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Był on pytany o planowany zakup kopalnianych zapasów węgla...
"Wierzę w to, że zostanie to naprawione" - zadeklarował. Za pierwszą rzecz w drodze do tego uznał rzetelny bilans sytuacji. "Dzisiaj w Europie mówi się o dekarbonizacji. Nie zgadzam się z dekarbonizacją rozumianą jako odejście od węgla kamiennego w przemyśle energetycznym. Na pewno nie w Polsce" - podkreślił prezydent, co przyjęto oklaskami.

Andrzej Duda zaznaczył, że dekarbonizacja może oznaczać niską emisję uzyskaną poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii czy badania naukowe m.in. nad metodami służącymi przyjaźniejszemu środowisku naturalnego wykorzystaniu węgla. Jego zdaniem w takie badania naukowe i unowocześnianie branży wydobywczej i energetyki Polska powinna inwestować, a także pozyskiwać na to pieniądze - również z UE.

"To są wielkie zadania dla władz na najbliższe lata. Ja także jestem gotów do tego się przyłączyć, bo uważam tę sprawę w perspektywie rozwoju Polski za jedną z najważniejszych. Musimy utrzymać i wzmacniać naszą suwerenność energetyczną" - ocenił Andrzej Duda dodając, że w tym kontekście powinna być wzmacniana też polska nauka zajmująca się tymi kwestiami.

Jego zdaniem wsparcie powinny otrzymać "polskie zakłady produkujące doskonały sprzęt dla przemysłu wydobywczego", "a ten sprzęt, który jest bardzo wysoko oceniany w skali światowej, powinniśmy eksportować do innych krajów i rozwijać nasz przemysł wydobywczy w oparciu o to właśnie niezwykle nowoczesne wyposażenie".

Prezydent zadeklarował, że w kontekście planu dla górnictwa wierzy w nową Radę Dialogu Społecznego, do której w piątek powołał nowych członków spośród Rady Ministrów.

Debata o korzyściach z biowęgla - mieszaniny węgla i biomasy

Biowęgiel, czyli spreparowana mieszanina rolniczej biomasy i miału węglowego może być receptą m.in. na problemy górnictwa czy wymogi polityki klimatycznej UE - przekonywali uczestnicy debaty o możliwościach rozpowszechnienia tego paliwa u...
Podkreślając, że "niewiele jest zawodów, gdzie ludzie mają taką wspólnotę, gdzie ludzie mają takie poczucie wzajemnego zobowiązania do pomocy, do wspierania się", Andrzej Duda uznał, że to piękny przykład, jaki górnicy i ich bliscy dają wszystkim Polakom. "Bo jeżeli tworzyć wspólnotę, to ona taka właśnie powinna być: jeden z drugim, nigdy przeciwko drugiemu; razem - zwłaszcza w trudnych sytuacjach" - mówił.

Zapewniając o swojej trosce i wielkim szacunku dla polskiego górnictwa i górników, prezydent wyraził nadzieję, że warunki pracy i płacy pracowników branży poprawią się. "Mam nadzieję, że warunki, w których pracujecie, będą coraz lepsze. Mam nadzieję, że także i wynagrodzenia będą mogły być coraz lepsze, bo jest to wielki cel - mój i nowego polskiego rządu - aby w Polsce podnieść poziom życia, także i wasz. Wierzę w to głęboko, że te cele zostaną zrealizowane, zapewniam uczciwą i rzetelną pracę" - zadeklarował Duda.

Prezydent akcentował też, że Jaworzno ma w jego życiu duże znaczenie - to tam, w nieistniejącej już kopalni Komuna Paryska (potem Jan Kanty) pracował całe życie jego wujek i ojciec chrzestny. Także tam, w kopalniach Jan Kanty, Jaworzno, Sobieski, pracowali znajomi jego matki, z kolei w jaworznickiej elektrowni pracował jego dziadek. Andrzej Duda przypomniał, że na terenie dzisiejszego Jaworzna w XVIII w. powstała pierwsza polska kopalnia. "Więc to nie tylko sentyment, ale i wielka polska tradycja" - uznał.

Po prezydencie przemawiał m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Także on dziękował górnikom za "budowanie wspólnoty" i "trud górniczy". Nawiązując do słów prezydenta o braku programu dla branży ze strony poprzedniej władzy, marszałek stwierdził, że obawia się, "że ten program był, że wygaszanie kopalń, że zniszczenie polskiego górnictwa było zaplanowaną akcją".

Laurent Fabius, MSZ Francji, COP21, Paryż, globalne ocieplenie

Teraz najlepszy moment na porozumienie ws. klimatu

Nigdy nie było lepszego momentu na osiągnięcie ambitnego, globalnego porozumienia ws. ochrony klimatu i to na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za wypracowanie koniecznych do tego celu kompromisów - oświadczył w piątek szef MSZ...
"I bardzo dobrze, że moja partia, PiS, sprzeciwiła się temu w ubiegłym roku - z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, a później z panią prezes, a w tej chwili premier Beatą Szydło" - zaznaczył Karczewski. Podkreślił, że dbałość obecnej szefowej rządu o branżę i wiele jej wizyt na miejscu nie służyły zyskaniu wyborców, lecz pokazaniu, "że sprawy górnictwa (…) są ważne, istotne, i że będzie wielka dbałość o polskie górnictwo".

Prezydent wręczył w piątek w Jaworznie złote krzyże zasługi działaczom związkowym zasłużonym na rzecz górnictwa węglowego: złote krzyże zasługi. Sam otrzymał figurę świętej Barbary i wykonaną z węgla kamiennego rzeźbę górnika.

Przed uroczystością w Jaworznie, w dzień św. Barbary - 4 grudnia - Andrzej Duda uczestniczył już w uroczystości barbórkowej zorganizowanej przez PGE GiEK w Bełchatowie.

4 grudnia z górnikami Tauronu Wydobycie spotkała się natomiast premier Beata Szydło, która uczestniczyła w uroczystościach barbórkowych w Libiążu, gdzie działa druga kopalnia spółki - Janina.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu