Prezydent dziękuje rolnikom i zapowiada wsparcie państwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Kropiwiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2020,9:25 Aktualizacja: 21-09-2020,9:27
A A A

Ten bardzo trudny moment, który przeżywaliśmy od kilku miesięcy i który cały czas przeżywamy, każe szczególnie w tym roku, podziękować polskim rolnikom - mówił prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich.

Prezydent podczas ceremonii dożynkowej dziękował rolnikom za ich pracę. "Bóg zapłać za trud, Bóg zapłać za chleb, Bóg zapłać za tegoroczne plony, za trud rolnika" - mówił.

piątka dla zwierząt, andrzej duda, rolnictwo

Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt?

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda....

Wskazał, że w tym roku społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników. - Nawet ci, którzy na co dzień się nad tym nie zastanawiali, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, że są obawy, że półki w sklepach będą puste - powiedział Duda, nawiązując do obaw z wiosny związanych z pandemią koronawirusa.

- Młodzi nigdy nie widzieli takiej sytuacji. Starsi pamiętają z lat, kiedy była szarość poprzedniego ustroju, kiedy nie zarządzano dobrze w Polsce, kiedy Polska nie była państwem w pełni wolnym - dodał, przypominając, że w okresie PRL trud rolników był bardzo często marnowany.

Prezydent wskazywał, że rolnictwo potrzebuje nieustannego wsparcia. - Wsparcia ze strony rządzących, zrozumienia, dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania i dobrego sprawiedliwego dzielenia, tego, co jest dla rolnictwa i tego, co dla rolnictwa może być wykorzystane - podkreślił Andrzej Duda.

susza rolnicza, plonowanie, Łęg Probostwo, jan krzysztof ardanowski

Plony są dobre, choć rok zapowiadał się dramatycznie

- Ten rok zapowiadał się dramatycznie. Gdyby była taka susza, jak rok wcześniej, byłoby po polskim rolnictwie. Przyszły jednak deszcze i plony są dobre - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Jeszcze w kwietniu zapowiadało...

Dodał, że poza środkami, którymi dysponujemy, na najbliższe siedem lat czeka nas wielki zastrzyk środków z Unii Europejskiej. - Z których 140 mld (zł) będzie wykorzystane właśnie dla rolnictwa. Przede wszystkim w ramach dopłat bezpośrednich, ale także i w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Ale to będą także pieniądze dodatkowo jeszcze na odbudowę gospodarczą - mówił prezydent.

- Chcę jasno powiedzieć wszystkim polskim rolnikom, że będę czynił wszystko, aby sprawy polskich rolników prowadzone były jak najlepiej i aby rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować - oświadczył Duda.

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że dożynki są świętem polskiej wsi, podczas których dziękuje się Bogu i ludziom. Zaznaczył, że w tym roku podziękowania są szczególne, bo pomimo bardzo złych prognoz związanych z suszą, ziemia wydała obfite plony.

- Dziękujemy za to wszystko, co wieś wnosi, ale jednocześnie widzimy, ile jeszcze trzeba uczynić, ile jeszcze mądrej, racjonalnej troski państwa, czyli mądrze rozumianej polityki trzeba, by wieś wykorzystała swój potencjał, by była dobrym miejscem do życia - powiedział.

Sejm, prawo, polityka, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, piątka dla zwierząt

Minister rolnictwa zawieszony w prawach członka PiS

Jan K. Ardanowski zaprzepaścił swoją karierę - mówią nam politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali za kontrowersyjną nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. - Każdy, kto chce być mądrzejszy od prezesa wcześniej czy...

Zwrócił uwagę, że rolnictwo od tysięcy lat było traktowane jako szlachetna działalność człowieka, za którą należy się szacunek.

- To na naszych oczach jest kwestionowane. Kiedyś symbolem dobrobytu był kraj mlekiem i miodem płynący, teraz są ideologie, które mówią, że mleko jest efektem gwałtu na krowach i cierpieniach przy doju, a miód jest produktem, który człowiek kradnie pszczołom - mówił szef resortu.

Jego zdaniem to pokazuje, w jaki sposób zmienia się podejście do rolnictwa. - Są ideologie, które kwestionują rolę rolnictwa, rolę człowieka, który jest panem stworzenia, dehumanizują ludzi. To jest to zagrożenie, z którym my, rolnicy, sobie nie jesteśmy w stanie poradzić, bo to w sposób zasadniczy, poprzez fałszywą aksjologię, poprzez błędne wartościowanie dobra i zła, stawia rolników w sytuacji tych, którzy mają się tłumaczyć, których praca jest kwestionowana - ocenił Ardanowski.

Dodał, że są to zagrożenia, z którymi mierzy się nie tylko Polska, ale także inne kraje. Jak dodał, być może w najbliższych dniach potrzebne będzie spotkanie Porozumienia Rolniczego, by przedyskutować zagrożenia, które pojawiły się dla polskiego rolnictwa.

Podkreślił, że zawód rolnika to rodzaj misji, która służy każdemu człowiekowi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj