Prezydencki projekt dotyczący emerytur przesłany do konsultacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2015,11:50 Aktualizacja: 24-05-2015,11:53
A A A

Kancelaria Prezydenta przesłała do konsultacji centralom związków zawodowych, organizacjom pracodawców oraz ministrowi pracy projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.

"Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego Kancelaria Prezydenta RP przesłała do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do Ministra Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw" - poinformowała prezydencka kancelaria.

Kosiniak-Kamysz, emerytury, ministerstwo pracy

Na emeryturę po 40 latach pracy? Jest projekt ustawy

- To ciekawa kierunek, który trzeba analizować - uważa szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz o opracowanym w Kancelarii Prezydenta projekcie ustawy wprowadzającym kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na...

Przedstawienie projektu Bronisław Komorowski zapowiedział po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prezydencka minister Irena Wóycicka mówiła, że prace nad projektem trwały w Kancelarii Prezydenta już od kilku miesięcy. - To nie jest zawracanie reformy emerytalnej, ale jej poprawianie, nadanie bardziej ludzkiej twarzy - podkreśliła.

- To rozwiązanie będzie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy, które bardzo ciężko pracują, na przykład pielęgniarki w szpitalu - dodała. Wskazała, że do tego okresu nie będzie wliczany czas pobierania renty czy też okres studiów.

- Punktem wyjścia jest 40 lat stażu pracy, a nie stażu ubezpieczeniowego. To są dwie różne kategorie. W przypadku emerytur częściowych uwzględnia się wszystkie okresy ubezpieczenia, również nieskładkowe i pobierania renty na przykład z tytułu niezdolności do pracy. Te 40 lat będzie dotyczyć tylko i wyłącznie okresu opłacania składek, a więc dotyczy osób, które były cały czas aktywne zawodowo - tłumaczyła Wóycicka.

O propozycję prezydencką był pytany szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jest ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać, który musimy analizować - mówił. Pytany, czy rząd poprze ten projekt, minister pracy odparł: - Warto nad każdym tematem, nad każdą propozycją rzetelnie przygotowaną porozmawiać i zastanowić się.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że mimo zapowiedzi prezydenta póki co projekt ustawy nie wpłynął.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj