Premier włączy się w rozmowy z protestującymi rolnikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Roszak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2018,18:50 Aktualizacja: 16-07-2018,20:03
A A A

- Nie wykluczam, że premier włączy się w rozmowy z protestującymi rolnikami, które odbędą się 19 lipca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował w poniedziałek Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W niedzielę w Kraśniku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego m.in. przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego odbył się protest rolników - przede wszystkim producentów owoców.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, sprzedaż owoców, ceny owoców, Unia Warzywno-Ziemniaczana

Ardanowski: protesty są gestem desperacji okradanych od lat rolników

- Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat. Rozumiem niezadowolenie rolników, którzy są producentami...

Gospodarze domagali się m.in. rekompensat za poniesione straty oraz ograniczenia importu owoców z zagranicy. Po zakończeniu uroczystości do protestujących podszedł premier, który  poinformował, że trwają prace i rozmowy w ministerstwie rolnictwa dotyczące m.in. importu owoców miękkich z Ukrainy.

Sasin pytany w Polsat News o protesty w Kraśniku stwierdził, że uroczystość odsłonięcia pomnika nie była odpowiednim miejscem na zorganizowanie protestu. - Nie był to czas i miejsce, nie akceptuję tego, że w tym miejscu i w takiej formie protest się odbył, mimo że rozumiem frustrację rolników, która nie wynika z oceny polityki tego rządu, tylko z oceny polityki kolejnych rządów III RP - mówił Sasin.

Szef KSRM zaznaczył, że zostały podjęte działania m.in. przez UOKiK dotyczące działań zagranicznych firm na polskim rynku przetwórczym i rynku skupu.

Sasin potwierdził, że premier będzie spotykał się z rolnikami. - Wczoraj również odbyło się spotkanie pana premiera z delegacją protestujących. Pan premier przedstawił działania, które rząd podejmuje i zapowiedział osobisty udział w spotkaniach, które toczą się w ministerstwie rolnictwa" - powiedział.

Poinformował, że na 19 lipca planowana jest kolejna runda rozmów. Pytany, czy premier będzie obecny podczas tych rozmów odpowiedział: - tak, nie wykluczam, ze również pan premier osobiście się włączy w te działania. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby sytuację polskich rolników, sadowników poprawić - zapewniał.

Rolnicy protestowali również w piątek w Warszawie. Domagali się podniesienia nakładów na rolnictwo i złożyli w tej sprawie petycję w Kancelarii Premiera. Zapowiedzieli, że jeśli premier nie odpowie na petycję, będą protestować ponownie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement