Premier powołała międzyresortowy zespół do spraw ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2016,14:35 Aktualizacja: 12-08-2016,15:01
A A A

Od piątku obowiązuje zarządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort rolnictwa. Zespołowi przewodniczy minister Krzysztof Jurgiel.

W skład zespołu - organu pomocniczego Rady Ministrów - wchodzą, sekretarze lub podsekretarze stanu, wyznaczeni przez ministrów: energii, finansów, infrastruktury i budownictwa, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, środowiska oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

Kolejne ognisko ASF u świń. Jest apel do rolników i hodowców trzody

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników i hodowców trzody chlewnej, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu i wdrożyli w gospodarstwach zasady bioasekuracji. Ma to związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru...

Do zadań zespołu należy m.in. monitorowanie i analizowanie bieżącej sytuacji oraz opracowywanie propozycji rozwiązań, w tym legislacyjnych, niezbędnych do zminimalizowania skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Przygotuje on ponadto propozycje działań, jakie powinny być podjęte przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Inspekcję Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną, a także Służbę Celną, Straż Graniczną, Straż Leśną i Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe.

Dotychczas w Polsce zanotowano 10 ognisk wirusa u świń, w tym cztery w sierpniu. Odnotowano także ok. 106 przypadków ASF u dzików (ostatni 22 lipca). Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj