Premier podziękował rolnikom za chleb i zapowiedział waloryzację emerytur

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2022,8:40 Aktualizacja: 27-09-2022,12:56
A A A

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z UE, o wiele więcej pieniędzy dokładamy do nich z budżetu państwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

W Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości dożynkowe pod hasłem "Wdzięczni Polskiej Wsi". Wzięli w nich udział m.in. szef rządu, Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny oraz  Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Andrzej Duda , Dożynki prezydenckie, Belweder, bezpieczeństwo żywnościowe

Rolnicy zjechali do Belwederu i przekazali prezydentowi bochen chleba

Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił Andrzej Duda w trakcie Dożynek Prezydenckich w Belwederze. Tegoroczne uroczystości Dożynek Prezydenckich...

Po pokazie obrzędu żniwnego Morawiecki otrzymał chleb z tegorocznych plonów, które wręczyli mu starostowie dożynek. - Dziękuję za ten chleb - symbol pracy rolnika, uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję dzielić go dobrze, mądrze, sprawiedliwie, aby dla nikogo nie zabrakło, dla wszystkich wystarczyło - mówił.

Premier wskazywał, że rolnik jest jednocześnie i pracownikiem, szefem, przedsiębiorcą, i księgowym. - Polska wieś nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich, jak była. Środki europejskie są i będą, ale dokładamy do nich o wiele więcej środków krajowych z budżetu państwa polskiego - powiedział szef rządu.

Szef rządu zapowiedział też rekompensaty do rolniczych emerytur. - Stąd chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych - podkreślił.

Kowalczyk podkreślił natomiast, że trudny rok, który jest za nami, pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe. - Dzisiaj jesteśmy świadomi tego, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, jak ważny jest ten chleb powszedni i dzięki pracy rolników, dzięki tej ofiarnej pracy (...) możemy wszyscy czuć się bezpieczni żywnościowo i bez względu na to, co się dzieje, możemy być pewni, że u nas chleba nie zabraknie - mówił.

Minister wskazywał, że rząd czyni starania, aby rolnicy uzyskali wsparcie m.in. do rosnących cen nawozów, aby były akceptowalne. Zapowiedział także, że po udanych zbiorach rząd będzie wspierał gospodarzy w zbyciu towarów, aby rolnik, który nam daje gwarancję bezpieczeństwa żywnościowego miał poczucie gwarancji poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu