Pracownicy brali masowo urlopy, ale wszystkie inspektoraty pracowały

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2018,8:50 Aktualizacja: 27-03-2018,9:05
A A A

30 proc. pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w poniedziałek nie przyszło do pracy, ale mimo to wszystkie inspektoraty pracowały - poinformował Witold Katner, rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Nieobecność w pracy była formą protestu wobec niskich płac.

Najwięcej pracowników IW było nieobecne w województwach południowych, gdzie była nawet 50-proc. absencja - dodał rzecznik. Pracownicy brali albo dzień na żądanie lub wolne, np. na dziecko, albo oddawali krew, a więc korzystali ze wszystkich dozwolonych prawem możliwości nie przyjścia do pracy.

inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, protest weterynarzy

Lekarze weterynarii biorą dziś wolne. Domagają się podwyżek

W poniedziałek, 26 marca funkcjonowanie powiatowych inspektoratów weterynarii może być  znacznie utrudnione. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej masowo biorą bowiem dzień urlopu na żądanie. Organizatorzy akcji zapowiadają, że bez...

Zatrudnieni w inspekcji są bowiem pracownikami Służby Cywilnej stąd nie mogą podjąć czynnego protestu.

To kontynuacja działań oddolnych pracowników tej instytucji, którzy wcześniej masowo wysyłali wnioski o podwyżki do swoich przełożonych, a potem zdecydowali się wysłać list otwarty do premiera Morawieckiego. Te działania nie dały większych efektów, stąd pracownicy podjęli zdecydowali się na kolejny krok.

W Inspekcji Weterynaryjnej pracuje 5,5 tys. osób. Wnioski o podwyżki złożyło ok. 3,7 tys. osób.

Pracownicy Inspekcji postulują podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5-średniej krajowej oraz ustalenie wynagrodzenia dla nowo utworzonych etatów na poziomie średniej krajowej.

inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, protest weterynarzy

Resort rolnictwa wnioskuje do MSWiA o podwyżki dla lekarzy weterynarii

Minister rolnictwa wystąpił z wnioskiem do szefa MSWiA, by ten zobowiązał wojewodów do uwzględniania podwyżek wynagrodzenia wojewódzkich i powiatowych inspekcji weterynarii w budżetach na 2019 r. Zbigniew Babalski, wiceminister...

Sprawa niskich płac, a także braków kadrowych w IW jest znana od dłuższego czasu. - Taką inspekcję zastaliśmy i robimy wszystko, by te służby wzmocnić (...). Będziemy robić wszystko by zmienić "chory" system wynagrodzeń lekarzy weterynarii - mówił Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa, który od niedawna nadzoruje inspekcję z ramienia resortu. Dodał, że obecnie jest nieobsadzonych 200 etatów.

Polityk poinformował o przeznaczeniu jeszcze w tym roku 4 mln zł na dodatkowe 50 etatów dla lekarzy weterynarii w województwach, w których wystąpił ASF. Zapowiedział też, że większe środki na inspekcję zostaną zaplanowane w budżecie 2019 r. Byłaby to kwota ok. 46 mln zł, co by się przekładało na etat w wojewódzkich inspektoratach na 400 zł, a w powiatowych na 600 zł.

Płace pracowników inspekcji nie są waloryzowane od 2008 roku. Według Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, aktualne wynagrodzenia zasadnicze wykwalifikowanych pracowników w większości przypadków wynoszą 2,5-3 tys. zł brutto.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj