Prace nad wdrożeniem nowej WPR muszą przyspieszyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2020,10:30 Aktualizacja: 30-06-2020,11:31
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa uczestniczył w posiedzeniu Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE. Głównym tematem obrad była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR.

Spotkanie prowadziła Chorwacja - po raz ostatni jako prezydencja w UE. Przedstawiony do dyskusji raport z postępu prac nad reformą WPR wskazuje tematy, które omawiano w czasie prezydencji oraz obszary, które wymagają dalszych dyskusji.

susza, koronawirus, minikowo, krajowe dni pola

Ardanowski: może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa

Może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa - powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, a...

Podczas nieformalnej Rady, prowadzonej w formie video-konferencji, nie są podejmowane żadne wiążące decyzje.

- Z punktu widzenia Polski konieczne jest zamknięcie dyskusji i podjęcie decyzji dotyczących przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych. Od tego zależy bowiem wiele szczegółowych rozwiązań, w tym przede wszystkim sprawa wyrównania płatności bezpośrednich - powiedział Ardanowski.

Zdaniem Polski, w kontekście Zielonego Ładu muszą zostać uwzględnione interesy rolników, producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

- Na pewno cele Zielonego Ładu i strategii towarzyszących nie są przez nas kwestionowane, ale muszą być skorygowane i skoordynowane z innymi strategiami Unii Europejskiej tak, żeby interesy wsi i rolników nie były zagrożone - uznał minister rolnictwa.

Dla Polski nadal ważnym rozwiązaniem jest zwolnienie małych gospodarstw z warunkowości. Proponowany w rozporządzeniu uproszczony system ich kontroli w zakresie warunkowości nie stanowi dobrego rozwiązania i wymaga dalszej dyskusji.

raport o stanie wsi, Jerzy Wilkin, starzenie się ludności, aktywne gospodarstwa rolne

Raport o stanie wsi. Dużo gospodarstw, ale mało rolników

W wielu wsiach np. na 30 zarejestrowanych gospodarstw jedynie 3-4 to gospodarstwa aktywne. Pozostałe funkcjonują w systemie nieformalnej dzierżawy - brzmi jedna z przesłanek "Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2020". 11. już edycja...

- Oceniamy bardzo pozytywnie propozycje prezydencji dotyczące nowego modelu wdrażania. Zaproponowane rozwiązania w zakresie kwot jednostkowych i raportowania należy utrzymać - to jest dobra praca prezydencji - podkreślił szef resortu.

Polska uważa ponadto, że do limitu wydatków na klimat i środowisko należy wliczać 100% płatności ONW i, przynajmniej częściowo, inwestycje w II filarze. Dalszej dyskusji wymaga także sposób wdrożenia eko-schematów oraz zakres sektorów, w których można będzie stosować płatności związane z produkcją.

- Musimy przyspieszyć prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Tego oczekują rolnicy europejscy i wymaga Europa wychodząca z koronawirusa - podkreślił na koniec minister Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement