Powstanie strategia rozwoju rolnictwa dla Podkarpacia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2017,10:55 Aktualizacja: 21-07-2017,10:56
A A A

Do września 2018 r. powstać ma strategia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podkarpackim. Pracuje nad nią specjalny zespół powołany przez wojewodę Ewę Leniart. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele najważniejszych organizacji rolniczych.

W czwartek odbyło się drugie posiedzenie zespołu. Jak powiedziała PAP Leniart, w trakcie spotkania ustalony został harmonogram prac. - Powołana została również rada naukowa, która będzie wsparciem dla zespołu roboczego - dodała.

scalanie gruntów, scalanie, podkarpacie, dojazd do pól, łączenie działek

Na Podkarpaciu scalanie gruntów idzie pełną parą

Na terenie sześciu powiatów województwa podkarpackiego trwają prace scaleniowe gruntów rolnych. O postępach tego procesu rozmawiali ostatnio w Polańczyku samorządowcy i geodeci. To właśnie ten region otrzymał na scalanie...
Wojewoda podkreśliła, że strategia ma z jednej strony zdiagnozować stan obecny, a z drugiej strony wyznaczyć cele i kierunki działania na przyszłość.

- Rolnictwo w Polsce jest bardzo zróżnicowane, gospodarstwa rolne na Podkarpaciu są bardzo rozdrobnione i jego specyfika jest inna niż np. w woj. zachodniopomorskim. Dlatego inne kierunki rozwoju powinny być wyznaczane dla małych gospodarstw, takich jak u nas, a inne dla gospodarstw na zachodzie kraju - powiedziała.

Leniart zaznaczyła, że podkarpackie rolnictwo, mimo swojej specyfiki, dysponuje znaczącym potencjałem produkcyjnym i korzystnymi warunkami środowiskowymi.

asf, dziki, ogniska asf, przypadki asf

Wirus ASF dotrze wkrótce na Podkarpacie?

Afrykański pomór świń od siedmiu miesięcy nie został wykryty w stadzie świń domowych. Sytuacja wydaje się więc być stabilna. Nie powinno to jednak uśpić czujności hodowców, którzy wciąż powinni przestrzegać zasad bioasekuracji....
W skład zespołu oprócz parlamentarzystów i przedstawicieli organizacji rolniczych wchodzą także reprezentanci urzędu statystycznego, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jednostek samorządu terytorialnego, a także środowisk naukowych.

Strategia, która przygotowana zostanie do września 2018 r. będzie składać się z dwóch części: diagnostycznej i projektowej. Część pierwsza będzie zawierać m.in. opis sytuacji społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich województwa oraz prognozę trendów rozwojowych do 2030 roku.

W części projektowej określone zostaną priorytety rozwoju obszarów wiejskich województwa. Przedstawiona zostanie również lista priorytetowych projektów koniecznych do podjęcia na obszarach wiejskich.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj