Powstanie resort rolnictwa i leśnictwa?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marta Rawicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,7:05 Aktualizacja: 11-01-2021,7:33
A A A

W tym tygodniu zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim poświęcone wetu do nowelizacji ustawy o działach - poinformował w sobotę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Według zastępcy rzecznika PiS Radosława Fogla ma powstać nowy projekt ustawy.

Nowelizacja ustawy o działach jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu.

nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, pis, polityka

PiS zdziwione wetem prezydenta w sprawie leśników

- Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta; regulacja jest czysto techniczna, ale takie jest prawo prezydenta - powiedział PAP szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski odnosząc się do zawetowania nowelizacji ustawy...
Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Błażej Spychalski w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia podkreślił, że podstawą decyzji Andrzeja Dudy o zawetowaniu noweli były kwestie formalne i merytoryczne. Kwestie formalne, to - według niego - m.in. brak vacatio legis w ustawie.

- O ile takie sytuacje czasem się zdarzają, że przy bardzo ważnych ustawach, choćby ustawach związanych z covidem, parlament rezygnował z vacatio legis, o tyle w takiej ustawie rezygnacja z vacatio legis i wprowadzenie sztywnej daty wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia, jest niezrozumiałe - powiedział Spychalski.

Jak dodał wyznaczenie powyższego terminu ograniczyło konstytucyjne uprawnienia prezydenta, który na rozpatrzenie ustawy ma 21 dni. - Gdyby prezydent zdecydował się na akcept tej ustawy, to ona musiałaby wchodzić w życie z datą wsteczną, a na to naszej zgody nie ma. To są kwestie prawidłowej legislacji - argumentował rzecznik Andrzeja Dudy.

andrzej duda zawetował nowelizację ustawy, leśnictwo

Leśnictwo nie trafi pod skrzydła resortu rolnictwa. Jest weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. W środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski...

Podkreślił, że jeśli chodzi o merytoryczne zastrzeżenia, to sprzeciw prezydenta wzbudziło włączenie lasów do działu "rolnictwo". - Leśnictwo jest traktowane w Polsce nie jako dział produkcji rolnej (...), to nie są lasy gospodarcze - zauważył.

Spychalski poinformował, że prezydent jest w "stałym, bieżącym" kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, członkami rządu i większością parlamentarną.

- Pan premier wiedział o decyzji pana prezydenta przynajmniej kilka dni wcześniej, to nie było zaskoczenie dla większości rządowej. Te rozmowy będą dalej toczone pomiędzy panem prezydentem, panem premierem, a zapleczem parlamentarnym. Takie spotkanie jest zaplanowane na przyszły tydzień, podczas którego będzie rozmowa wyłącznie o tej kwestii - powiedział minister.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel zapewnił, że PiS zamierza we współpracy z Andrzejem Dudą wyjaśnić wątpliwości dotyczące zawetowanej ustawy. - Będziemy chcieli przygotować nową ustawę, co do której pan prezydent już zastrzeżeń mieć nie będzie - dodał poseł PiS.

ustawa o działach administracji rządowej, leśnictwo, andrzej duda, błażej spychalski

Leśnictwo pod nadzorem resortu rolnictwa? Prezydent ma wątpliwości

Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie środowiska - przyznał w programie "Tłit WP"...

Polityk określił przy tym decyzję prezydenta jako niezrozumiałą. - Weto to jest oczywiście konstytucyjna prerogatywa pana prezydenta i może z niej korzystać wedle własnego uznania, my jednak uważamy, że ta ustawa o działach jest ustawą czysto techniczną, stąd właśnie to niezrozumienie - zaznaczył Fogiel.

Prezydenckie weto w tej samej rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia poparli politycy opozycji: sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński oraz posłowie PSL Marek Sawicki i Lewicy Maciej Gdula.

- Merytorycznie to weto ma jedno uzasadnienie - nie mogę się zgodzić na to, żeby w czasach pandemii zwiększać uposażenie wiceministrów, zwłaszcza, że tych wiceministrów w rządzie PiS jest bardzo dużo - mówił polityk Platformy, który decyzję Dudy uznał też za przejaw coraz mocniejszych napięć w obozie rządzącym.

leśnictwo, łowiectwo, ministerstwo rolnictwa,

Geologia, leśnictwo i łowiectwo nowymi działami administracji rządowej

Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu, zakłada projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej, który wpłynął do Sejmu. Zmiany mają zwiększyć...

- Chodzi o to, żeby jasno pokazać jednak rozpadającemu się obozowi Zjednoczonej Prawicy, targanemu bardzo poważnymi konfliktami na linii Morawiecki-Ziobro, Kaczyński-Duda, że pan prezydent jest ważnym ośrodkiem, z którym trzeba się liczyć - ocenił Kierwiński.

Sawicki pochwalił prezydenta za to, że "zreflektował się" w sprawie tego jak PiS pracuje nad ustawami. - Prawo i Sprawiedliwość uchwala prawo w trybie ekspresowym, wyłącznie pod potrzeby własnej struktury i własnych kolegów partyjnych. To oczywiście dobrze, że po pięciu latach jest jakaś reakcja na to, że Sejm powinien być miejscem refleksji, debaty, a nie tylko maszynką do tworzenia prawa, które jest akurat rządzącym potrzebne - stwierdził poseł PSL.

Gdula docenił natomiast brak zgody prezydenta na to, by wyłączać leśnictwo z działu ochrony środowiska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj