Powstanie holdingu na ostatniej prostej. Ma chronić interesy rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2021,9:15 Aktualizacja: 22-11-2021,9:29
A A A

Holding spożywczy będzie reprezentował interesy rolników i próbował przełamywać zmowy cenowe - podkreślił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Jesteśmy na ostatniej prostej, by powstał - dodał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Obaj wicepremierzy podpisali umowę o współpracy między kierowanymi przez siebie resortami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

holding, krajowa spółka cukrowa, ksc

KOWR przekaże spółki do holdingu. Umożliwią to specjalne przepisy

Wkrótce maja być uchwalone przepisy umożliwiające przekazanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, na wniosek ministra aktywów państwowych, akcji lub udziałów, z których prawa wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej...

- Mam nadzieję, że holding spożywczy będzie przynosił efekty dla rolnictwa. Oczekiwanie rolników na takie przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników, oczywiście zachowując pełną autonomię jako jednostka gospodarcza - podkreślił Kowalczyk. Dodał, że przedsiębiorstwo będzie miało duże znaczenie na rynku rolno-spożywczym.

Przypomniał, że Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa KOWR na rzecz budowy holdingu spożywczego.

- Jesteśmy na ostatniej prostej, aby holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby rolnicy poczuli, że państwowe podmioty chronią rolnika przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia - powiedział z kolei Sasin.

ministerstwo rolnictwa, ministerstwo aktywów państwowych, Krajowa Grupa Spożywcza, Jacek Sasin, Grzegorz Puda

Sasin obwinia Pudę o opóźnianie powstania holdingu spożywczego

Resorty aktywów państwowych oraz rolnictwa nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia narodowego giganta spożywczego. O problemie poinformowano już premiera i prezesa PiS. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że utworzenie...

Wyraził przekonanie, że uczestnictwo państwowego podmiotu sprawi, że gra rynkowa na rynku rolno-spożywczym będzie dużo bardziej uczciwa i że będziemy mogli powiedzieć, że polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo.

- Wiele rzeczy już się wydarzyło, były szerokie konsultacje społeczne w ciągu ostatnich dwóch lat, cześć podmiotów, które będą tworzyć holding, została przekazana spod nadzoru ministra rolnictwa pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych - powiedział minister aktywów państwowych.

Wspomniał o spółce Elewarr, która została przekazana do MAP w połowie października. Zapowiedział, że w najbliższym czasie będą przekazane kolejne spółki. Dodał, że do tego była potrzebna zmiana legislacyjna.

Uchwalona w środę przez Sejm ustawa dotycząca przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych ma ułatwić budowę holdingu spożywczego. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Będzie miał ponadto prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj