Posłowie przyjęli informację Jurgiela na temat rynków rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2016,8:25 Aktualizacja: 06-09-2016,9:01
A A A

Sejm przyjął informację ministra rolnictwa na temat rynków rolnych. Według Krzysztofa Jurgiela najtrudniejsza sytuacja była na rynku mleka, o wsparcie dla którego resort zabiegał w UE.

Informacja została przedstawiona w Sejmie przez szefa resortu 22 lipca. Wniosek o odrzucenie informacji zgłosiła Platforma Obywatelska. Teraz głosowało 430 posłów, za przyjęciem wniosku opowiedziało się 168 osób, przeciwnych było 262.

Jurgiel: rozwój rolnictwa priorytetem rządu

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił w niedzielę w Częstochowie, że rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa należy do priorytetów rządu. „Przyłączymy realnie wieś do Polski, aby nie przekształciła się w skansen i...

Informacja ministra rolnictwa przedstawiała sytuację na poszczególnych rynkach rolnych: mleka, mięsa, zbóż, owoców i cukru. Szef resortu rolnictwa przekazał też prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi. Mówił o pracach w Komisji Europejskiej i programie rozwoju rolnictwa do 2020 r.

Jurgiel poinformował m.in. o przygotowanym projekcie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, a także o regulacjach, które dadzą producentom możliwość podawania informacji dotyczących krajowego pochodzenia i oznakowanie ich napisem "produkt polski".

Zaznaczył, że ministerstwo rolnictwa aktywnie włącza się w prace nad "Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Jest też aktywne na forum Unii Europejskiej zabiegając o dodatkowe środki z budżetu unijnego na poprawę sytuacji na rynkach rolnych.

Wniosek o odrzucenie informacji zgłosił poseł Zbigniew Ajchler (PO), który zarzucił ministrowi, że przedstawia jedynie bieżącą informację dotyczącą rynków rolnych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu