Posłowie PO chcą rozliczenia winnych "zamachu" na stadniny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Maciej Zubel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2019,15:10 Aktualizacja: 19-02-2019,15:16
A A A

Politycy PO domagają się rozliczenia winnych "bankructwa" stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. Jest tam miejsce dla CBA, prokuratury oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - oświadczyła Dorota Niedziela.

Posłanka mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że od kiedy PiS wymieniło kierownictwo stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, ich wyniki finansowe znacznie się pogorszyły. Przypomniała, że spadły też dochody z aukcji "Pride of Poland".

janów podlaski, stadnina koni w janowie, konie, krzysztof brejza, Szymon Giżyński

Stadnina ma kłopoty przez... suszę. Resort odpowiada posłowi

Niespotykana od lat susza - to główny powód słabych wyników finansowych stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tak ministerstwo rolnictwa odpowiada na interpelację Krzysztofa Brejzy, posła PO. Polityk opozycji w piśmie skierowanym...

- Wzywamy, by instytucje odpowiedzialne za ten zamach na stadniny, wzięły się do roboty. Jest tam miejsce i dla CBA, i dla prokuratury, i dla instytucji nadzorującej spółki ze strony ministra rolnictwa, czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Proszę, a właściwie żądam, rozliczenia winnych straty stadnin koni arabskich - powiedziała polityk.

Przypomniała ponadto interwencję poselską z jaką, wraz z innymi posłami PO, odwiedziła jesienią ubiegłego roku stadninę w Janowie Podlaskim. Mówiła wówczas, że według nieoficjalnych informacji, którymi dysponuj stadninie grozi bankructwo. Wzywała też do ujawnienia informacji na temat faktycznego stanu finansowego hodowli.

Niedziela przekazała we wtorek w Sejmie, że dane te wciąż "są ukrywane", a kierownictwo stadniny nie odpowiedziało na zadane pytania.

Po interwencji PO, prezes stadniny w Janowie Grzegorz Czochański stwierdził, że przekazał posłom informacje, "które mógł przekazać". - Dokumenty, które zawierały dane osobowe, bądź dotyczyły spraw istotnych z punktu widzenia spółki i stanowiły tajemnicę handlową, nie zostały przekazane - powiedział.

Stadnina Koni Janów Podlaski, Janów Podlaski, hodowla koni, kowr, hodowla koni, aukcja Pride of Poland

Stadnina nie straciła płynności finansowej, ale dobrze nie jest

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim nie straciła płynności finansowej, ale została zobowiązana do opracowania programu naprawczego, który ma być przedstawiony Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Rzecznik KOWR poinformował, że...

Dodał, że na takiej samej zasadzie udzieli odpowiedzi na postawione pytania, po przeanalizowaniu ich z prawnikiem. Czochański zapewnił też, że sytuacja "jest stabilna", a stadnina ma płynność finansową.

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200 letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro; w 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - sprzedano sześć koni za 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 wartych 1 mln 271 tys. euro; w 2015 r. na aukcji sprzedano 24 konie za ok. 4 mln euro.

Stadnina jest jedną z 14 spółek strategicznych hodowli koni zarządzanych przez KOWR - obecnie przebywa tam ok. 430 koni.

Z kolei stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce i jedna z większych w Europie tej rasy. Od lat utrzymuje stado ponad 400 koni w tym ok. 120 klaczy-matek. Oprócz arabów stadnina ma grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści - tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu