Poseł PiS reaguje na protest rolników: zobaczymy, jakie są możliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2020,11:50 Aktualizacja: 06-12-2020,11:21
A A A

To nie jest pierwszy raz, kiedy wsparcie dla rolników jest potrzebne i ono na pewno zostanie udzielone, oczywiście w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe; wsłuchamy się w ten głos i zobaczmy, jakie są możliwości - powiedział w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o sobotni protest rolników.

W rano w sobotę rozpoczął się w stolicy protest rolników organizowany przez Agrounię. Protestujący traktorami zablokowali skrzyżowanie ulicy Kasprzaka i Płockiej na Woli. Według organizatorów na miejscu jest ok. 60 maszyn.

strajk rolników, protest rolników, agrounia, michał kołodziejczak

Rolnicy zablokowali ważne skrzyżowanie w Warszawie

Po kilku godzinach protestu rolnicy, którzy wjechali w sobotę traktorami do Warszawy, postanowili zawrócić. Blokada dotyczyła skrzyżowania ul. Kasprzaka z ulicami Płocką oraz Krzyżanowskiego. Policjanci, którzy przybyli na...
Fogiel pytany w sobotę w radiu Zet o protest powiedział, że jeżeli ktokolwiek poniesie straty w swojej działalności gospodarczej otrzyma za to rekompensatę.

Wicerzecznik PiS dodał, że cały czas w kontakcie z rolnikami jest minister rolnictwa. - Rolnictwo ma taką specyfikę sezonową, to nie jest przecież pierwszy raz, kiedy wsparcie dla rolników jest potrzebne i ono na pewno zostanie udzielone, oczywiście w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Tu jestem przekonany, że minister rolnictwa trzyma rękę na pulsie - powiedział Fogiel.

Na uwagę, że widocznie minister rolnictwa jest nieskuteczny, skoro rolnicy domagają się spotkania z premierem, poseł PiS odparł, że to już jest decyzja premiera, czy się z rolnikami spotka. - Za kwestie związane z rolnictwem odpowiada minister rolnictwa, tak jest, i tak było zawsze - dodał Fogiel.

- Oczywiście, że gospodarka to naczynia połączone i oczywiście, że spowolnienie gospodarcze ma wpływ na nas wszystkich, na rolników, ale też na wiele innych branż i nie jest chyba jednak tajemnicą, że rząd i premier naprawdę robią wszystko, żeby te skutki kryzysu wywołanego koronawirusem - kryzysu, który nie występuje wyłącznie w Polsce - minimalizować - mówił Fogiel.

WIDEO Policjanci wezwali holownik, który miał usunąć traktory z jezdni

strajk rolników, protest rolników, agrounia, michał kołodziejczak

Mandaty dla rolników za blokadę. Na tym jednak nie koniec ich kłopotów

W proteście rolników wykorzystano ponad 30 ciągników; kierujący zostali wylegitymowani, nałożone zostały mandaty karne - przekazał PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Jak dodał, łącznie wylegitymowano ponad 70 osób,...

Na pytanie, czy rząd jest w stanie zaproponować coś tej konkretnej grupie, Fogiel odparł, że dla rolników przeznaczonych jest wiele programów, "czy to unijnych czy to krajowych". - Ale oczywiście wsłuchamy się w ten głos i zobaczymy, jakie są możliwości - powiedział Fogiel.

Protest rolników związany jest z przedstawioną w tym tygodniu tzw. piątką Agrounii, która zakłada wsparcie polskiego rolnictwa.

Wśród pięciu postulatów przedstawionych w ten poniedziałek znalazły się dopłaty dla rolników i producentów, którzy produkują po cenach skupu poniżej progu opłacalności oraz zapewnienie polskiej żywności priorytetu w sprzedaży w sklepach.

Rolnicy domagają się zdrowej konkurencji na rynku, w tym zakończenia przewagi rynkowej niektórych firm; chcą też, by dochodowe gałęzie gospodarki takie jak np. branża futerkowa nie były likwidowane.

WIDEO W trakcie protestu momentami było bardzo gorąco

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu