Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą? Nowy statut podpisany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2019,14:20 Aktualizacja: 01-03-2019,15:10
A A A

Henryk Kowalczyk, minister środowiska podpisał w środę nowy statut Polskiego Związku Łowieckiego. Prawdopodobnie w piątek powoła nowego Łowczego Krajowego, a tym samym nowego szefa PZŁ.

Szef resortu wyjaśnił na konferencji towarzyszącej podpisaniu nowego statutu PZŁ, że konieczność opracowania nowego dokumentu wynika z ubiegłorocznej nowelizacji Prawa łowieckiego. - Statut, jak i ustawa dają znacznie większą transparentność PZŁ, wprowadzają demokratyzację w strukturach związku (...) - podkreślił.

trzoda chlewna, świnie, ASF, łódzkie, produkcja trzody chlewnej

Minister w zagłębiu trzodowym mówił o odstrzale dzików i ASF

O problemach hodowców trzody chlewnej, sytuacji polskiego rolnictwa i jego przyszłości rozmawiał w czwartek w Grabicy (woj. łódzkie) z producentami żywności minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Czwartkowe spotkanie w Grabicy w...

Nowy statut znosi m.in. rady okręgowe związku, wprowadza tryb wyboru łowczych okręgowych i Łowczego Krajowego. Kowalczyk podkreślił, że daje też kontrolę merytoryczną i finansową Naczelnej Radzie Łowieckiej nad zarządem głównym PZŁ, czego dotychczas nie było.

- Daje bardzo mocne upodmiotowienie wszystkich organów (PZŁ - PAP), możliwość kontroli i transparentność. To, czego brakowało w poprzednich przepisach - zaznaczył.

Rafał Malec, prezes prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej powiedział podczas uroczystości podpisania statutu PZŁ, że jest to pierwszy etap reformy związku, tak by był transparentny, zarządzany nowoczesnymi metodami na miarę XXI wieku.

Statut PZŁ jest aktem prawnym wydawanym na podstawie delegacji zawartej w noweli Prawa łowieckiego. Reguluje wewnątrzorganizacyjne kwestie związku, jego organów oraz członków - kół łowieckich i myśliwych. Uchwalany jest przez Krajowy Zjazd Delegatów, który jest najwyższą władzą PZŁ, oraz zatwierdzany przez ministra środowiska.

Odstrzał sanitarny dzików, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, koła łowieckie

PZŁ instruuje myśliwych. W weekend dzików odstrzelono mniej niż zakładano

Przerwij polowanie, udokumentuj zajście, poproś o interwencję policji, nie wdawaj się w dyskusję z osobami, które usiłują zakłócić przebieg polowania - instruuje myśliwych PZŁ. A w weekend odstrzelono tylko ponad 700 dzików....

Minister środowiska pytany przez dziennikarzy, kiedy powoła nowego Łowczego Krajowego, a tym samym przewodniczącego zarządu głównego PZŁ poinformował, że 28 lutego Naczelna Rada Łowiecka powinna przyjąć uchwałę, w której rekomendować będzie ministrowi trzech kandydatów na to stanowisko. Dodał, że jeżeli tak się stanie, to w piątek powoła nowego Łowczego Krajowego.

23 stycznia PZŁ poinformował, że dotychczasowy Łowczy Krajowy i przewodniczący zarządu głównego związku Piotr Jenoch zrezygnował z pełnienia tych funkcji.

Kowalczyk poinformował ponadto, że do 15 lutego myśliwi w ramach odstrzałów (w tym sanitarnych) upolowali 240 tys. dzików. Podkreślił, że rozrzedzenie populacji dzików w Polsce jest ważne z punktu widzenia walki z ASF.

Zgodnie z obowiązującym planem łowieckim na sezon 2018/2019 (od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.) pozyskanie dzika określone zostało na poziomie ponad 185 tys. sztuk. W sezonie łowieckim 2014/2015 - upolowano 260 tys. dzików; w 2015/2016 - 310 tys.; 2016/2017 - 282 tys.; 2017/2018 308 tys.

Minister środowiska dodał, że mimo pojawiających się kolejnych zarażonych wirusem ASF dzików, postęp choroby udało się zatrzymać w strefach znajdujących się w czterech województwach (podlaskie, lubelskie, mazowieckie, podkarpackie).
 

Poleć
Udostępnij