Polska żywność ma pojechać koleją do Chin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2016,11:25 Aktualizacja: 26-10-2016,12:13
A A A
Mamy nadzieję, że niedługo ruszy transport polskiej żywności do Chin. Jeśli coraz więcej towarów będzie eksportowanych koleją do Państwa Środka, to ten rodzaj transportu stanie się bardziej opłacalny - mówi Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo Maciej. 
 
- Jeśli chodzi o ekspansję zagraniczną, to patrzymy przede wszystkim na wschód. Kolejne wizyty chińskich delegacji powodują, że nie możemy na to patrzeć inaczej. Takim przykładem jest wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga wraz prezydentem Polski Andrzejem Dudą na naszym terminalu w Warszawie w czerwcu. To właśnie tam prezydent Chin smakował polskie jabłka - przypomniał Libiszewski.

uprawnienia do eksportu, drób, Chiny, eksport drobiu, mięso

Weterynarze z Chin sprawdzali polski drób

Jeżeli chcemy eksportować mięso na chiński rynek, musimy spełniać określone wymagania. W dniach 10-15 października miała miejsce kontrola chiński inspektorów. W trakcie misji przedstawiciele służb weterynaryjnych z Chin odwiedzili...
Jak dodał, podczas tej wizyty zostały podpisane porozumienia, dzięki którym polska żywność jest certyfikowana w Chinach.  - Mamy nadzieję, że lada moment transport ruszy do Chin. W tej chwili przeważający kierunek transportu towarów to z Chin do Polski. Jeśli będziemy eksportować towary do Chin, wtedy transport będzie bardziej opłacalny - powiedział.
 
Dodał, że spółka PKP Cargo często przyjmuje delegacje z różnych chiński prowincji, które chcą ustanowienia połącznia 
kolejowego z Polską. - Każdą z tych prowincji zamieszkuje około 100 mln ludzi. Są to bardzo poważni partnerzy - powiedział.
 
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem i wielkości importu. W 2015 r. eksport z Polski do Chin osiągnął 1,82 mld euro (wzrost o 8 proc.) a import z Chin 20,33 mld euro (wzrost o 16 proc.). 
 
Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18,51 mld euro i było wyższe o ponad 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2014. Import z Chin ma największy udział w tworzeniu deficytu handlowego Polski. W 2015 r. Chiny zajęły w polskim imporcie drugie miejsce, za Niemcami. Eksport do Chin stanowił 1 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu, co stanowi 21. miejsce w polskim eksporcie.
 
Na otwarcie rynku chińskiego z niecierpliwością czeka m.in. krajowy przemysł spożywczy.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE