Polska przedstawiła swoje priorytety w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2020,9:30 Aktualizacja: 25-06-2020,10:08
A A A

Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału i zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy - to główne priorytety rozpoczynającego się od 1 lipca półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE.

Odbyła się wideokonferencja ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Julii Kloeckner, minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec, która chciała poznać oczekiwania Polski co do niemieckiej prezydencji - poinformował resort rolnictwa.

jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa

Minister podsumowuje swoje dwa lata i wylicza sukcesy

- Rolnictwo jest priorytetem całego rządu. W sytuacji pojawienia się różnych problemów, a tych nie brakuje na wsi, potrzebne jest wsparcie premiera, a także prezydenta - przekonuje minister Jan Krzysztof Ardanowski. Rada...

"Niemcy dążą do zasadniczych zmian strukturalnych rolnictwa i chcą ukierunkować dyskusję nad strategią KE 'Od pola do stołu' na powiązanie nowych wyzwań dla rolników z oczekiwaniami społeczeństwa w zakresie zrównoważonej produkcji żywności. Ważnym tematem będzie dobrostan zwierząt, etykietowanie żywności oraz zastosowanie cyfryzacji i nowych technologii w rolnictwie" - czytamy w komunikacie MRiRW.

Minister Ardanowski podkreślił, że rolnictwo poniosło szkody w związku z koronawirusem, przede wszystkim te sektory, które są uzależnione od eksportu, głównie produkcja zwierzęca. Przedstawił nasze priorytety, nad którymi chcemy pracować wspólnie z prezydencją niemiecką w drugiej połowie roku.

"Podkreślił, że kierunek związany z ochroną przyrody i środowiska jest ważny, niemniej jednak nie może oznaczać nadmiernego, jednostronnego obciążenia rolnictwa i przemysłu spożywczego. Nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczeństwa UE, a obciążenia nakładane na rolników muszą być odpowiednio kompensowane, tak, aby nie nastąpiło zmniejszenie dochodów rolniczych" - napisano.

administracja rolna, ministerstwo rolnictwa, arimr, kowr, krus

W ARiMR pensje urosły. W KOWR bez podwyżek

Co się dzieje w administracji rolnej? Czy i komu podwyższano w tym roku wynagrodzenia? Na te pytania odpowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Potencjalnie "niestabilnej sytuacji pracowników Kasy Rolniczego...

Dlatego tak ważny jest odpowiedni budżet na WPR na lata 2021-2027.

"Dla Polski kluczowe jest również wyrównanie płatności bezpośrednich w UE, które zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu po kryzysie COVID-19, kiedy sytuacja ekonomiczna rolników jest równie trudna we wszystkich państwach UE, a nowe obowiązki nakładane na wszystkich rolników nie uzasadniają istniejących różnic w poziomie wsparcia w UE" - zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

Ministrowie Polski i Niemiec wyrazili zgodność co do potrzeby korekty polityki handlowej UE tak, aby unijne produkty rolne były w stanie skutecznie konkurować z tańszymi produktami z krajów trzecich, wytwarzanymi w innych standardach.

Oboje byli również zgodni, iż należy wprowadzić jednolite w UE i rozpoznawalne na całym świecie oznaczenia produktów wytwarzanych zgodnie z zachowaniem dobrostanu zwierząt.

Politycy rozmawiali również na temat przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń m.in. w kontekście zwiększenia odstrzału sanitarnego dzików w obszarze przygranicznym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement