Polacy najczęściej emigrują do Niemiec

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2016,9:40 Aktualizacja: 28-04-2016,10:19
A A A

34 proc. Polaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków", przygotowanego przez firmę Work Service. Dane niemieckiego urzędu statystycznego wskazują, że pracuje tam 354 tys. Polaków.

1 maja minie 5 lat od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników. - Silna gospodarka, olbrzymi potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, a także stała dynamika wzrostu sprawiają, że Polacy coraz częściej wybierają Niemcy, jako kraj, w którym chcą żyć i pracować - podkreślił Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. - Nasi zachodni sąsiedzi już po raz drugi wyprzedzili, zajmującą do tej pory pierwsze miejsce, Wielką Brytanię - dodał.

sawicki_handel_niemcy

Niemcy pierwszym partnerem gospodarczym w rolnictwie

Niemcy to pierwszy partner gospodarczy Polski, w tym także w sektorze rolnictwa - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki, który spotkał się piątek w Warszawie z ministrem ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec Christianem Schmidtem. Rozmowy...

Zdaniem Inglota dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku. Według Bundesagentur fur Arbeit w maju 2011 r. w Niemczech pracowało 184 tys. Polaków, a w styczniu br. już 354 tys. osób, co oznacza wzrost o 51 proc.

Artur Ragan, ekspert Work Service Express podkreślił, że wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. - Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych, zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto - wylicza.

Polacy w Niemczech znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej, jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Pracują także w branży budowlanej, jako pracownicy fizyczni, ale również, jako kierownicy budowy czy inżynierowie.

Osoby planujące wyjazd do Niemiec muszą pamiętać o obowiązku meldunkowym. Zameldować należy się w ciągu 7 dni (w niektórych landach w ciągu 14 dni) od przyjazdu w urzędzie meldunkowym. We właściwym urzędzie skarbowym należy wystąpić o wydanie zastępczego zaświadczenia w sprawie karty podatkowej, a także założyć konto bankowe, na które będzie przelewane wynagrodzenie.

W Niemczech występują podobne rodzaje umów o pracę jak w Polsce, podobnie definiuje się pojęcie pracownika i stosunku pracy. Co istotne, umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej. Warto jednak domagać się by została sporządzona na piśmie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj