PO: Jurgiel najgorszym ministrem rolnictwa po 1989 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2016,14:35 Aktualizacja: 10-12-2016,14:38
A A A
Tak złego, śpiącego, ministra rolnictwa jak Krzysztof Jurgiel nie było po 1989 roku - ocenił w sobotę na konferencji prasowej "gabinetu cieni" Tomasz Siemionak, wiceszef PO. Politycy tej partii krytykowali Jurgiela m.in. za ustawę o ziemi i politykę kadrową. 
 
- Ustawa o ziemi i inne zdarzenia śmiało skłaniają nas do stwierdzenia, że tak złego, fatalnego, śpiącego ministra rolnictwa nie było po '89 roku. Szkoda, że dotyczy to milionów rolników i przyszłości polskiego rolnictwa i polskiej wsi - mówił Siemoniak.

ministerstwo rolnictwa, handel zagraniczny, promocja produktów spożywczych, doradztwo rolnicze

Resort rolnictwa ujawnił priorytety na przyszły rok

Handel zagraniczny i promocja polskich produktów spożywczych w kraju i za granicą oraz wzmocnienie doradztwa rolniczego to priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2017 rok. Ministerstwo wytypowało na przyszły rok 14 priorytetowych...
Pełniąca funkcję szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi w "gabinecie cieni", posłanka Dorota Niedziela ustawę o ziemi określiła jako "zamach na własność prywatną". Ponadto skrytykowała ministra rolnictwa za politykę kadrową i "zamach na światowej sławy markę, jaką jest hodowla koni arabskich".
 
- Skala błędów i niekompetencji, pomyłek i indolencji, jakie popełnił w ciągu pierwszego roku urzędujący minister Jurgiel przechodzi wszelkie wyobrażenie - oceniła. Minister Jurgiel stał się już ikoną nieudolności rządu PiS.
 
Podkreśliła, że ustawa o ziemi miała uchronić ziemię przed spekulacją i uniemożliwić kupno cudzoziemcom ziemi, a "chroni ziemię przed Polakami" i uniemożliwia kupno gruntów prawie 92 procentom Polaków.
 
Z kolei pełniący funkcję wiceszefa resortu rolnictwa w "gabinecie cieni" Kazimierz Plocke przypomniał, że PO zaskarżyła ustawę o ziemi do Trybunału Konstytucyjnego, uznając, że jest ona w 15 punktach niezgodna z konstytucją.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: groźne choroby atakują Polskę, a minister Jurgiel ciągle śpi

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL będzie się domagać od Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa informacji o działaniach, jakie chce podjąć, by zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wirusa ptasiej grypy H5N8 - zapowiedział Władysław...
Niedziela krytykowała Jurgiela również za politykę kadrową. - Minister rolnictwa skupia się niemal wyłącznie na polityce kadrowej, ślepo wierzy, że dać swoim stanowiska - to wszystko. Zaznaczyła, że zaczął urzędowanie od "bezceremonialnej czystki kadrowej" w instytucjach podległych ministerstwu, które spowodowały chaos i destabilizację m.in. w ARiMR, co miało doprowadzić do opóźnienia wypłaty dopłat dla rolników.
 
Ponadto, według Niedzieli, Jurgiel przejdzie do historii jako ten, który "bezpardonowo rozprawił się ze stadninami koni arabskich". Jak podkreśliła, minister w ciągu 8 tygodni zniszczył 200-letnią tradycję i markę konia arabskiego. - W atmosferze pomówień, oskarżeń i kłamstw wyrzucił najlepszych prezesów polskich stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie - dodała.
 
Plocke obwinił Jurgiela za brak reakcji na ASF. - W 2015 roku, kiedy koalicja PO i PSL oddawała władzę, mieliśmy trzy przypadki ASF na terenie jednego powiatu, a dzisiaj mamy tych przypadków ponad 30 na terenie trzech województw - mówił.

Jurgiel w liście otwartym do PSL: zrealizowaliśmy 17 waszych obietnic

Ministerstwo Rolnictwa zrealizowało w ostatnim roku 17 różnych przedsięwzięć na rzecz rolnictwa spośród 24 które obiecywał PSL gdy współrządził krajem - mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku...
Zdaniem posła PO, jeżeli ASF będzie się nadal rozszerzać w takim tempie jak do tej pory, to "możemy sobie wyobrazić, że cały kraj będzie objęty tą chorobą", co może oznaczać olbrzymie straty dla państwa i hodowców.
 
Jako przyczyny rozwoju ASF wskazał nieskuteczne działania ministerstwa rolnictwa i brak współpracy pomiędzy służbami sanitarno-weterynaryjnymi. - Nie wprowadzono w sposób zdecydowany programu bioaseukarcji i nie zabezpieczono środków w budżecie państwa na zwalczanie tej groźnej choroby - zaznaczył.
 
Niedziela wytykała ministrowi również brak realizacji obietnic wyborczych, w tym brak zmiany dofinansowania sektora mlecznego, brak wprowadzenia skupu interwencyjnego i niezrealizowanie zniesienia zakazu eksportu do Rosji.
 
- To czarny rok dla rolnictwa pokazujący czarny scenariusz, który przedstawia nam minister Jurgiel i kierunek w którym minister Jurgiel prowadzi nas w daleką czarną otchłań rządów PiS - podsumowała posłanka PO.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu